5 najčastejších kožných problémov

5 najčastejších kožných problémov

ZDRAVÁ POKOŽKA
13. marca 2023

Kožné problémy môžete zdediť, spôsobiť nesprávnou starostlivosťou o pokožku, či „priniesť si ich“ z verejného kúpaliska. Kožné ochorenia - ktoré patria k tým najčastejším? V tomto článku získate cenné rady ako s nimi poradiť.

5 najčastejších kožných problémov
DADO_Blog_Hautprobleme_Header_1250x667
Kožné problémy sú bežné a ovplyvňujú mnoho ľudí.

Bezchybná pokožka od hlavy po päty? Väčšina ľudí o tomto môže len snívať. Nasledujúcich päť kožných problémov je bežných a odhaduje sa, že každý Európan trpí jednou z týchto kožných chorôb. Ovplyvňujú nielen náš vonkajší vzhľad, ale môžu mať dopad aj na psychiku. So všetkými kožnými problémami však môžete niečo urobiť!

Kožný problém č. 1: Akné a problematická pleť

Problematická pokožka a akné postihujú predovšetkým mladých ľudí, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých. V neskoršom veku sa označuje ako neskoré akné. Mastný lesk, vyrážky, čierne bodky a zápaly sa objavujú tam, kde sa nachádza množstvo mazových žliaz: na tvári a ramenách, ako aj na chrbte a dekolte. Akné vzniká pri nadmernej tvorbe kožného mazu, keď maz nemôže odtekať a upcháva póry, vznikajú čierne bodky a dochádza k zápalovým procesom. Dôležitú úlohu zohrávajú aj genetické faktory a hormonálne výkyvy. Za vznik akné môže aj stres, nesprávna strava, fajčenie a niektoré lieky.

450x450-px.-DADO_Illustration_Portrait_PURDERM_02

Tipy na starostlivosť

Na problematickú pleť a akné odporúčame upokojujúci hydratačný krém s antimikrobiálnym účinkom, napríklad s bisabololom, panthenolom, alantoínom alebo zinkom. Ovocné kyseliny odstraňujú odumreté bunky kože. Pokožka by sa mala obnoviť a upokojiť a získať späť rovnováhu, aby sa vytvorilo čo najmenej jaziev. Ak máte ťažkú formu akné, určite by ste mali vyhľadať lekársku pomoc. Veľmi dôležité je jemné, ale dôkladné čistenie pleti tak, aby sa odstránil prebytočný maz. Produkty z línie PURDERM sú navrhnuté tak, aby vyhovovali potrebám mastnej, problematickej pleti a pleti s akné.

Kožný problém č. 2: Suchá pokožka a ekzém

Suchá pokožka je napätá, svrbí a ľahko zhrubne a popraská. Ak máte neurodermatitídu (nazývanú aj „atopický ekzém“), podráždenie pokožky je sprevádzané začervenaním, plakmi (ploché, vyvýšené, tanierovité zmeny na koži) a svrbením, ktoré je obzvlášť nepríjemné. Pri atopickom ekzéme hrá úlohu aj genetická predispozícia. Predpokladá sa, že kožná bariéra je poškodená a menej odolná voči prieniku vonkajších alergénov.

Tipy na starostlivosť

Pri suchej pokožke a neurodermatitíde odporúčame hydratačnú, upokojujúcu starostlivosť, napríklad s rastlinnými olejmi, dexpanthenolom, zinkom alebo ureou. Starostlivosť by mala byť zameraná na posilnenie kožnej bariéry. O pleť je vhodné dôsledne sa starať s produktami z línie EXTRODERM. Jednotlivé ošetrujúce produkty môžete nanášať na pleť častejšie ako len ráno a večer, napríklad ak je pokožka veľmi suchá, začervenaná a silno svrbí.

450x450-px.-DADO_Illustration_Portrait_EXTRODERM_03

Kožný problém č. 3: Alergie

Pokožka postihnutá alergiami reaguje mimoriadne citlivo na vonkajšie vplyvy. Môže to byť spôsobené chladom alebo slnkom, ale aj čistiacimi prostriedkami alebo vôňami, farbivami či konzervačnými látkami, ktoré sa nachádzajú v niektorých kozmetických výrobkoch. Kontakt s týmito alergénmi spôsobuje podráždenie pokožky: koža začne svrbieť, začervenie, tvoria sa na nej pľuzgiere alebo pupienky a môže aj opuchnúť. K prehnanej reakcii imunitného systému môžu viesť aj „spúšťacie faktory“ ako stres, lieky, extrémne klimatické podmienky či nezdravý životný štýl.

450-x450450-x-450-DADO_Illustration_Portrait_PROBALANCE_01

Tipy na starostlivosť

Ak je vaša citlivá pokožka náchylná na alergie, ideálny je upokojujúci hydratačný krém, napríklad s aloe vera, panthenolom, alantoínom alebo koreňom sladkého drievka. Pokožka by mala byť čo najmenej podráždená a ošetrujúce prípravky nesmú byť príliš hutnej konzistencie, aby pleť „nezreagovala". Aj vône sú ako prísady sú tabu. Pravidelná starostlivosť, napríklad PROBALANCE, pomáha upokojiť citlivú pokožku. Pri výbere kozmetických produktov je nevyhnutné skontrolovať zoznam zložiek na známe alergény, ako sú farbivá alebo konzervačné látky.

Kožný problém č. 4: Kuperóza a rosacea

Kuperózu a rosaceu spoznáte podľa typického začervenania na lícach a nose, ako aj viditeľných jemných žiliek. Toto začervenanie je v dôsledku rozšírených krvných ciev na dotyk horúce. V prípade rosacey sa vyskytujú aj hnisavé pustuly a opuchy. Spúšťajú ich silné teplotné výkyvy, UV žiarenie alebo niektoré kozmetické prípravky. Príčinou rosacey a jeho počiatočného štádia kuperózy je genetická slabosť spojivového tkaniva a krvných ciev. Ani jedno nie je liečiteľné, ale závažnosť sa dá zlepšiť terapiou a správnou starostlivosťou o pleť.

Tipy na starostlivosť

Pri kuperóze a rosacei voľte upokojujúci hydratačný krém, nie príliš výživný a mastný, napríklad s červenými riasami alebo alantoínom. Pleťové gély by nemali obsahovať mentol, vonné látky ani gáfor. Veľmi dôležité: Aj keď problematická pleť s rosaceou niekedy vyzerá ako aknózna pleť, neznáša prípravky proti akné. Potrebuje dôslednú starostlivosť s produktami určenými špeciálne na kuperózu a rosaceu, ako je línia starostlivosti SENSACEA. Týmto spôsobom možno zmierniť akútne začervenanie alebo pálenie.

blog-anzeichen-couperose

Pri výbere ošetrujúcich produktov dbajte na to, aby neobsahovali dráždivé, chemické látky, napríklad éterické oleje, minerálne oleje či silikóny. Syntetické farbivá, či vône.

Problém pleti č. 5: Vrásky a zrelá pleť

Starnutie pleti je niečo úplne prirodzené a napriek tomu je vnímané ako problém. Od určitého veku sa schopnosť regenerácie pleti znižuje. Zrelá pleť sa môže stať problematickou, ak je veľmi citlivá. Stráca vlhkosť, životne dôležité látky a zároveň sa stenčuje. Výsledkom je, že sa tvoria vrásky a pigmentové škvrny – obzvlášť nepopulárne vedľajšie účinky starnutia . Pleť stráca sviežu žiarivosť a je ochabnutá.

DADO_Illustration_Portrait_RegE

Tipy na starostlivosť

Zrelá, citlivá pleť potrebuje jemnú, hydratačnú starostlivosť proti starnutiu, napríklad s ektoínom, biotínom, kyselinou hyalurónovou, pantenolom, bisabololom, vitamínmi a cennými rastlinnými olejmi a voskami. Dôležité je posilniť kožnú bariéru, napnúť a vyhladiť pokožku. Dôslednou starostlivosťou sa dá dosiahnuť veľa. Špeciálne produkty, napríklad z línie REGENERATION E, by ste mali určite používať ráno a večer, ale v prípade potreby aj častejšie – napríklad v prípade silnej dehydratácie alebo akútneho podráždenia pokožky.

NÁŠ TIP

Nie ste si istí, ktoré produkty najlepšie vyhovujú vášmu typu pleti? Využite naše online poradenstvo a zistite, ktoré produkty starostlivosti DADO SENS sú pre vás tie pravé.

KOŽNÉ PROBLÉMY? TOTO VÁM URČITE POMÔŽE:

  • Veďte si pleťový denník: V akej situácii a na aké látky pokožka reaguje obzvlášť podráždene?Čo jej pomáha. Lepšie tak spoznáte svoju pleť a takéto informácie sú nápomocné aj pri návšteve dermatológa.
  • Vyhnite sa stresu: Pleti prospieva pravidelný denný a nočný rytmus, denný režim s prestávkami na oddych a pohyb na čerstvom vzduchu, relaxačné cvičenia a vyvážená strava.
  • Dôsledná starostlivosť: Začnite ráno a pokračujte večer dôkladným, typovo špecifickým čistením a potom použite produkty koordinovanej starostlivosti.
  • Ochrana pred slnkom: Keď ste na slnku, noste klobúk, slnečné okuliare a používajte prípravky na citlivú pokožku DADO SENS SUN.
Odporúčané produkty
Súvisiace články