Akné: 7 mýtov a faktov

Akné: 7 mýtov a faktov

ZDRAVÁ POKOŽKA
27. februára 2023

Pomáha slnko na akné? Spôsobuje akné konzumácia čokolády? Zozbierali sme pre vás sedem mýtov a overili sme fakty. V tomto článku sa dozviete, čo je „pravda“ o akné a aká je správna starostlivosť o mastnú pleť a akné.

Akné
DADO_SENS_Blog_Header_1250x667

Na úvod zopár faktov: Čo je to akné?

Akné je veľmi časté ochorenie mazových folikulov. Vyskytuje sa väčšinou u dospievajúcich, ale môže sa objaviť aj v dospelosti ako takzvané „neskoré akné“. Pupienky a čierne bodky sa objavujú predovšetkým na tvári, ramenách, chrbte a dekolte – všade tam, kde má pokožka obzvlášť veľké množstvo mazových žliaz, ktoré sa môžu upchať a zapáliť. Akné môže mať veľmi odlišné formy. Chcete sa dozvedieť viac o akné? Čítajte ďalej .

Mýty v overovaní faktov:

Čo je naozaj pravda a najčastejšie mýty o akné!

Mýtus č. 1: Zubná pasta pôsobí proti pupienkom

DADO_SENS_-_PURDERM_Anti-Blemish_Roll-on_Internet_6625_1
PURDERM starostlivosť roll-on tyčinka sa používa lokálne na vyrážky.

Nesprávne. Zubnú pastu by ste mali používať naozaj len na čistenie zubov. Keď ňou natriete pupienky, vysuší a vytiahne vlhkosť v mieste natretia. Pôsobí síce mierne antisepticky a ak použijete zubnú pastu s mentolom, ten pôsobí príjemne chladivo, no akonáhle budete chcieť zubnú pastu odstrániť (kto chce chodiť ako muchotrávka?), pupienok sa môže otvoriť a ešte viac zapáliť. Navyše zložky, ktoré sú v skutočnosti určené na zuby, môžu už aj tak citlivú pokožku vyviesť z rovnováhy.

NÁŠ TIP: Na cielené SOS ošetrenie pupienkov odporúčame produkt DADO SENS Roll-on na vyrážky PURDERM s kyselinou mliečnou, salicylátom sodným a zinkom.

Mýtus č. 2: Slnko pomáha pri akné

Nesprávne. Tento mýtus je založený na dvoch javoch: Na jednej strane slnko vysušuje pokožku, čo spočiatku vysušuje pupienky.

Potom však môže pokožka reagovať o to podráždenejšie, že sa v reakcii na stresujúce UV žiarenie stáva viac zrohovatenou. Na druhej strane, pupienky a začervenaná pokožka sú na opálenej pokožke menej nápadné. Akné sa zmierni len zdanlivo.

SPRÁVNA SLNEČNÁ OCHRANA

So správnou ochranou môžete z času na čas zostať na slnku, aj keď máte akné. Ideálne sú produkty ľahkej konzistencie, ktoré pokožku nevysušujú, ale ani ju zbytočne nemastia, ako napríklad DADO SENS Sun Fluid SPF 20 alebo SPF 30. Po slnení je ideálny SOS Akut sprej od Dado Sens, ktorý má silné, protizápalové a upokojujúce účinky.

DADO_SENS_-_Acute_Spray_and_Sun_Fluid_Internet_8165
Dado Sens opaľovacie fluid a Sos akut sprej sú skvelým pomocníkom pri aknóznej alebo mastnej pokožke.

Mýtus č. 3: Umývanie pomáha zbaviť sa pupienkov

Jasné áno! V každom prípade je mylné tvrdenie, že pupienky a čierne bodky sú výsledkom zlej hygieny. Postihnutí si často čistia pokožku ešte dôkladnejšie ako ľudia s normálnou pokožkou. Je to tak.

DADO_SENS_-_PURDERM_Creamy_Cleanser_Cleansing_Tonic_Internet_6684
Jemné ovocné kyseliny zabezpečujú antimikrobiálnu ochranu.

Pravidelné čistenie pomáha odstraňovať prebytočný maz z povrchu pleti, takže sa póry neupchávajú a nezapaľujú. Buďte však opatrní. Príliš časté a príliš agresívne umývanie môže pokožku extrémne vysušiť a nabudiť ju k ešte väčšej tvorbe mazu. Dôsledkom by boli nové pupienky a čierne bodky.

SPRÁVNE ČISTENIE

Vyčistite si pleť ráno a večer jemným prípravkom špeciálne vyvinutým na tento účel. Uľavíte pleti od mazu a odumretých buniek. Okrem toho je najlepšie použiť pleťové tonikum. Čistiace mlieko a čistiace tonikum na mastnú, problémovú pleť s akné od DADO SENS PURDERM tvoria účinné duo.

Mýtus č. 4: Konzumácia čokolády spôsobuje pupienky

Nesprávne. V prípade čokolády sa zatiaľ nepodarilo dokázať žiadnu jasnú súvislosť. Nie je pravda, že tuk prijatý z potravy priamo spôsobuje mastnú pleť. Výsledky jednotlivých štúdií však naznačujú, že produkty s vysokou glykemickou hodnotou (vrátane čokolády) môžu u niektorých osôb zvýšiť tvorbu akné. Niekomu pomáha vynechať aj konzumáciu ostrého korenia. Vyskúšajte si sami, pri akej strave sa vaša pleť cíti najpohodlnejšie a na čo reaguje pupienkami a čiernymi bodkami.
Náš tip: veďte si pleťový a potravinový denník, aby ste zistili, čo vašej pleti prospieva a čo nie.

Mýtus č. 5: Pupienky a čierny bodky nevytláčajte

Správne. Keď sa objavia pupienky a čierne bodky, ich vytláčaním si poraníte pokožku a na zapálenú oblasť si môžete preniesť ďalšie choroboplodné zárodky. V dôsledku toho môžu vzniknúť aj nevzhľadné jazvy. V prípade silného akné má zmysel pravidelné profesionálne čistenie, napríklad v ambulancii dermatológa. V takýchto prípadoch dermatológovia dokonca predpisujú lieky, ako sú antibiotiká alebo hormonálne prípravky.

Ak máte pleť len mierne nečistú, pomôcť môže aj návšteva kozmetického salónu. Existujú aj špeciálne ponuky pre tínedžerov. Na domáce ošetrenie odporúčame použiť špeciálnu sériu starostlivosti o pleť s čistiacim prostriedkom, maskou, krémom proti akné, ako je PURDERM od DADO SENS. Tieto produkty sú vhodné aj na starostlivosť o mastnú pleť.

Mýtus č. 6: Vyhnite sa make-upu

Nesprávne! Aj keď máte pupienky a čierne bodky, môžete sa nalíčiť a zakryť nedokonalosti pleti. Samozrejme, nemali by ste používať hocijaký make-up. Príliš bohaté prípravky môžu v skutočnosti zhoršiť stav pupienkov a čiernych bodiek. Existujú však make-upy a púdre s dobrým krytím a so špeciálnym zložením pre citlivú, problematickú pleť. S nimi dosiahnete rovnomerný tón pleti bez toho, aby došlo k namáhaniu pokožky.

TEN SPRÁVNY MAKE-UP

Pozorne si odsledujte, ako často vaša problematická pleť znáša mejkap, napríklad s produktmi HYPERSENSITIVE od DADO SENS. Veľmi dôležité: Pred spaním dôkladne odstráňte make-up, aby si pleť cez noc „vydýchla“ a zotavila sa.

file-5

Mýtus č. 7: Akné nakoniec zmizne samo

Vo väčšine prípadov je to pravda, ale kým sa tak nestane, akné môže zanechať pupienky a jazvy, ak s tým niečo neurobíte. Aj keď pupienky a čierne bodky pri správnej starostlivosti čoskoro zmiznú, mastná pleť zvyčajne zostane. Mali by ste sa o ňu aj naďalej dôsledne starať, najmä keď sa z času na čas objavia pupienky v „návaloch“. To sa môže stať pri strese alebo u dievčat a žien v dôsledku menštruačného cyklu. Na základnú starostlivosť používajte čistiace prípravky, masku, tonikum a krém najmä na mastnú, problematickú pleť, napríklad PURDERM od DADO SENS. Ak je pupienkov a čiernych bodiek viac, môžete pridať vhodné SOS produkty, ktoré ošetrujú nečistoty pleti, pomáhajú predchádzať zápalu, upokojujú a vyživujú pokožku.

Odporúčané produkty
Súvisiace články