DORUČENIE A DARČEK ZADARMO KU KAŽDEJ OBJEDNÁVKE NAD 59€

Akné v dospelosti - ako sa ho zbaviť

Akné v dospelosti - ako sa ho zbaviť

ZDRAVÁ POKOŽKA
20. februára 2023

Akné netrápi iba tínedžerov, ale aj dospelých. Väčšinou sa vyskytuje na tvári, no môže sa objaviť aj na iných častiach tela. V tomto článku sa dozviete o príčinách akné v dospelosti a efektívnych spôsoboch, ako sa ho zbaviť.

Akné v dospelosti
blogbeitrag-spaetakne-teaser

Ani tí, ktorí už dávno prešli pubertou, nie sú v bezpečí. Akné v dospelosti sa nazýva aj neskoré akné alebo akné tarda. V tomto článku sa dočítate o príčinách neskorého akné a o tom, ako sa ho zbaviť.

spaetakne_betroffene-stellen

Hlavným spúšťačom akné u dospelých sú nadmerne aktívne mazové žľazy. Za normálnych okolností je produkovaný maz transportovaný na povrch pokožky cez tenké kanáliky folikuly. Ak sa však množstvo mazu zvýši, upchajú sa. V dôsledku toho vznikajú čierne bodky. Ak sa v prebytku mazu usídlia baktérie, tvoria sa zapálené pupienky. Akné v dospelosti sa zvyčajne vyskytuje v takzvanej U-zóne (brada, čeľusť a krk). Ženy sú neskorým akné postihnuté podstatne častejšie ako muži.

Príčiny akné v dospelosti

Neskoré akné v dospelosti môže spustiť napríklad nerovnováha hormónov, ale aj viacero faktorov.

Narušená hormonálna rovnováha

V priebehu života sa hormonálna rovnováha u žien neustále mení. Medzníkom v hormonálnom vývoji je nástup menštruácie. Zvyčajne nasleduje tesne po užití antikoncepčnej pilulky. Problémom však je, ak ich prestanete užívať v dospelosti, vznikne nadbytok mužských hormónov (androgénov), ktoré stimulujú mazové žľazy k väčšej produkcii. Obdobný vplyv na hormonálnu rovnováhu má aj menopauza.

Nesprávna strava

Potraviny s vysokým glykemickým indexom, ako je cukor, sladkosti a výrobky z bielej múky (sacharidy vyrobené z jednoduchých, tzv. rafinovaných, cukrov) majú negatívny vplyv na pleť, pretože po ich konzumácii spôsobujú extrémne zvýšenie hladiny cukru v krvi. Aby bola hladina cukru v krvi neustále v norme, pankreas produkuje inzulín. Ten je jediným hormónom v tele, ktorý transportuje cukor z krvi do buniek. Problémom je, že nadbytočný inzulín stimuluje tvorbu androgénov – tých, ktoré sú spomenuté v prvom bode. Mliečne výrobky – bez ohľadu na to, či sú tučné alebo chudé – majú negatívny vplyv aj na pleť, pretože živočíšne bielkoviny, ktoré obsahujú, podporujú zápal.

Narušená črevná mikroflóra

Ak je vaša črevná mikroflóra (črevný mikrobióm) neporušená, úspešne sa ňou vstrebávajú vitamíny ako B12, stopové prvky ako zinok a ďalšie dôležité látky. Okrem toho črevo zabezpečuje detoxikáciu tela, pretože odvádza toxické produkty metabolizmu von z tela. Ak je črevná mikroflóra narušená, napríklad potravinami s obsahom cukru alebo antibiotík, tieto procesy už nefungujú dostatočne. To znamená, že v tele je príliš málo užitočného a príliš veľa škodlivého.

Stres

Príslovie „Pokožka je zrkadlom duše“ je absolútne pravdivé. Keď ste v strese, vaše telo uvoľňuje mužské hormóny a adrenalín a dochádza k zvýšenej produkcii mazu.

Lieky

Na vine sú lieky na spanie a lieky na potlačenie strachu a chorobnej úzkosti, teda antidepresíva. Odborníci tvrdia, že antidepresíva môžu úzko súvisieť s neskorým akné. Dobrou správou je, že ak neskoré akné spustí určitý liek a prestanete ho užívať, akné v dospelosti sa stratí.

Príliš veľa starostlivosti o pleť

Čím ste starší, tým je vaša pokožka suchšia. Rýchlo začnete používať krémy, oleje a iné ošetrujúce produkty, ktoré svojim vysokým obsahom tuku a oleja upchávajú mazové žľazy. Výsledkom je, že vytvorený maz nemôže odtekať a tvoria sa čierne bodky, vyrážky, či akné v dospelom veku.

Terapia neskorého akné

Neexistuje žiadny všeliek. V závislosti od spúšťača potrebujete individuálny plán. Ten môže začínať od správnej starostlivosti o pleť, cez zmenu stravy až po medikamentóznu terapiu.

VEDELI STE, ŽE?

Akné v priebehu života postihne aspoň raz takmer každého človeka.

Pokožka s akné je zvyčajne citlivá

V dôsledku prebiehajúceho zápalu je pH pokožky v nerovnováhe. To znamená, že tenký ochranný film na povrchu pokožky už nefunguje. Pokožka náchylná na akné je zvyčajne citlivá, preto je dôležité používať jemnú, hypoalergénnu kozmetiku určenú špeciálne na problematickú pleť, s hodnotou pH šetrnou k pokožke. Pravidelná, poctivá starostlivosť a čistenie pleti s akné v dospelosti je základom úspechu.

blogbeitrag-spaetakne-reinigung
Pri akné v dospelosti dbajte na poctivú starostlivosť ráno aj večer.

Náš tip: Pri akné v dospelosti sa zamerajte na kvalitnú kozmetiku, ktorá okrem protizápalového efektu zabezpečí aj hydratáciu a zabráni úniku vlhkosti, čo je pri neskorom akné veľmi dôležité.

Aká je správna starostlivosť o pleť s neskoré akné?

DADO_SENS_-_Purderm_Gesichtspflegeserie_Office_10241
Produkty PURDERM sú určené pre problematickú pleť s akné a sú vhodné aj pre citlivú pleť.

Prípravky na neskoré akné by mali okrem antibakteriálnych vlastností mať aj keratolytické vlastnosti, t.j. mali by byť schopné uvolňovať zrohovatenie a upchatie mazových žliaz. Na to sú vhodné hlavne jemné ovocné kyseliny obsiahnuté v produktoch línie PUR DERM od dermokozmetiky DADO SENS. Nemenej dôležité je aj používanie hypoalergénneho make-upu špeciálne vyvinutého pre pokožku s akné bez chemických prísad, umelých farbív a vôní. Odporúčame DADO SENS Hypersensitiv make-up.

DADO_SENS_-_ECTOIN_Anti-Aging-Fluid_Office_8164
Ectoin je prírodná, inovatívna zložka, ideálna pre citlivú či problémovú pleť.

Vzhľadom na to, že pokožka pri neskorom akné je často suchá a dehydrovaná potrebuje špeciálnu starostlivosť v podobe Ectoin fluidu, ktorý pokožku na jednej strane dokonale hydratuje a regeneruje bunky, no na druhej strane pôsobí protizápalovo a upokojuje podráždenú a zapálenú pokožku. Navyše je to anti-aging ingrediencia a pôsobí aj hneď proti vráskam.

Odporúčané produkty
Súvisiace články