Ako dermokozmetika pomáha pri liečbe kožných problémov?

Ako dermokozmetika pomáha pri liečbe kožných problémov?

ZDRAVÁ POKOŽKA
3. mája 2022

Dermokozmetika môže pomôcť pri liečbe kožných problémov, ako napríklad akné, ekzémy a alergie. Obsahuje účinné zložky, ktoré pomáhajú zlepšovať zdravie pokožky a zmierňovať príznaky kožných ochorení. Používanie dermokozmetiky môže viesť k zlepšeniu stavu pokožky.

dermokozmetika
co-je-demokozmetika
Dermokozmetika je špeciálne vyvinutá pre starostlivosť o pokožku s kožnými problémami.

Keď sa povie kozmetika, predstavíme si povedzme krém, ktorý nanesieme na tvár či telo a vylepší náš vzhľad. Áno, tak to donedávna bolo. Počas uplynulých pár desaťročí však kozmetický priemysel prešiel revolúciou. Vďaka vedeckému a technologickému pokroku a tiež vďaka detailnému pochopeniu fyziológie pokožky a jej reakcií na bežne sa vyskytujúce vonkajšie či vnútorné faktory sa vyvinuli aj nové, pokrokové výskumné techniky založené na dobre pochopenom fungovaní kože. Porozumenie tomu, ako fungujú aktívne látky a ich nosiče, otvorilo cestu pre vznik nového odvetvia – dermokozmetiky. Dokáže meniť vzhľad pleti nielen na fyzickej, ale aj biologickej úrovni, dokáže ovplyvniť fyziológiu nielen normálnej, ale aj problematickej a poškodenej pokožky, vlasov či nechtov. Pre aké ďalšie benefity si ju zamilovať?

Čo je dermokozmetika?

V súčasnosti vie odvetvie dermokozmetiky neporovnateľne viac o tom, prečo pokožka starne a stráca svoju pevnosť, aj o tom, ako zabrániť vzniku nových vrások alebo kožným ochoreniam. Rozumieme, že pokožka reaguje na vonkajšie vplyvy, akými sú slnečné žiarenie a znečistenie ovzdušia. Rastúce poznatky spôsobujú, že rastie aj dopyt žien a mužov po skutočne účinných výrobkoch. Tie sú dnes vďaka vedeckému vývoju oveľa ľahšie dostupné, hoci predtým boli obmedzené len na oblasť medicíny. Dá sa teda povedať, že dermokozmetika je miesto, kde sa stretáva kozmetika a dermatológia – alebo aj krása a zdravie.

Kozmetické verzus dermokozmetické produkty

Hoci dermokozmetické výrobky nie sú to isté čo kozmetické výrobky, skrášľovací efekt im rozhodne ostáva. Plusom je, že navyše disponujú dermatologicky potvrdeným aktívnym zložením. Skladba zložiek sa cielene venuje riešeniu defektov kože. To znamená, že ide o výrobky, ktoré sa dostávajú do najhlbších vrstiev pokožky, pôsobia takpovediac zvnútra, a preto prinášajú lepšie výsledky. Kým tradičná kozmetika nepôsobí na skutočné príčiny problémov a pracuje iba s okamžitým účinkom, dermokozmetika vyvoláva fyziologické zmeny, transformuje pokožku a tak zlepšuje jej momentálny vzhľad.

dermatologicky-testovana-kozmetika
Dermokozmetické produkty sú navrhnuté tak, aby účinne liečili a regenerovali poškodenú pokožku, čím pomáhajú zlepšovať vzhľad a zdravie kože.

Výhody dermokozmetiky

V praxi sa dermokozmetické produkty zaraďujú do kategórie kozmetiky, ale vyvinuté sú na základe vedeckého výskumu, ktorý zabezpečuje ich účinnosť a bezpečnosť počas ich používania. Sú to výrobky s klinicky overenými účinnými látkami, ktorých zloženie je navrhnuté tak, aby sa starali o pokožku a chránili ju od prvého použitia. Okrem toho dermokozmetika bojuje proti kožným problémom aj tým, že súčasťou zloženia niektorých dermokozmetických značiek produktov sú i zdraviu prospešné baktérie, ktoré zabezpečujú zdravú mikroflóru a predchádzajú tak akné a citlivosti.

Dermokozmetika teda presahuje rámec vonkajšej krásy: pôsobí na príčiny kožných problémov, znižuje a dokonca odstraňuje tieto dysfunkcie. Dermokozmetika je v súčasnosti odvetvím dermatológie, ktoré používa kozmetiku pri riešení rôznych kožných porúch. Preto sa tieto dermokozmetické produkty pravidelne používajú na zlepšenie stavu suchej, citlivej alebo starnúcej pokožky, zápalových kožných ochorení, ako sú akné, rosacea, atopická dermatitída, psoriáza a seboroická dermatitída.

Dermokozmetika rozumie rozmanitosti

Netreba zabúdať na to, že dermokozmetika vychádza z dermatologických výskumov, ktoré nabádajú brať do úvahy veľkú rozmanitosť fenotypov kože. Tie sú prirodzeným dôsledkom vrodených faktorov, ako sú etnický pôvod, genetika, pohlavie či vek, a vonkajších faktorov, ako sú slnko, klíma, znečistené ovzdušie, strava alebo životný štýl. Preto by si napríklad Európania nemali kupovať slnečnú ochranu a dermokozmetiku z Austrálie – formulácie produktov sú totiž navrhované inak.

prirodna-dermokozmetika
Vďaka svojej špecializácii na liečbu kožných problémov pomáha dermokozmetika vyhladzovať vrásky, zlepšovať textúru pokožky, zmierňovať začervenanie a mnoho iného.

Kedy siahnuť po dermokozmetike?

V konvenčnej kozmetike sme zvyknutí na presné označenie cieľovej skupiny, napríklad vekovej kategórie 30+. Dermokozmetika sa zameriava skôr na konkrétne kožné stavy, napríklad na akné, atopickú dermatitídu alebo psoriázu, ako aj na ľudí, ktorí pri používaní tradičnej kozmetiky trpia alergickými reakciami. Dermokozmetika je obľúbená takisto u tehotných žien a u tých, ktorí ju používajú pri starostlivosti o svoje deti. Samozrejme, profitovať z nej môžu aj ľudia, ktorým vyhovuje jej čisté zloženie bez vôní, farbív a umelých prísad.

Výhody
dermokozmetiky ocenia všetci tí, ktorí potrebujú:

  • dať do rovnováhy reaktívnu, alergickú pokožku a zmierniť jej extrémnu citlivosť;
  • posilniť ochranný plášť citlivej a hypersenzitívnej pokožky;
  • zlepšiť stav suchej alebo starnúcej pokožky;
  • zmierniť jemné linky a vrásky;
  • zmierniť príznaky zápalových ochorení kože, ako sú akné, rosacea, atopická dermatitída, psoriáza a seboroická dermatitída;
  • zlepšiť fotoprotekciu (ochranu pred slnkom);
  • liečiť poruchy vypadávania vlasov či svrbenie hlavy;
  • nájsť kozmetiku s čistým zložením bez parabénov, umelých farbív, vôní, syntetických látok.

Existujú rozdiely aj v rámci dermokozmetiky?

Áno, jednoznačne. A veľké! Na to, aby sa výrobok kvalifikoval ako kvalitný dermokozmetický produkt, by mal obsahovať len nesyntetické aktívne a prírodné zložky a tiež formulácie textúr stanovené na základe prísnych laboratórnych testov. Ideálne, ak je dermokozmetický produkt certifikovaný aj nezávislou certifikačnou organizáciou, čo je garanciou kvality, čistoty, účinnosti a bezpečnosti produktov. Aktuálne je na trhu takýchto certifikovaných dermokozmetických značiek len veľmi málo, pretože ide o časovo náročný, prísny a zdĺhavý proces. Tieto certifikované značky myslia okrem kvality a čistoty produktov už aj na ekológiu a udržateľnosť, čo je určite veľmi sympatické.

ako-dermokozmetika-pomaha-na-kozne-problemy
Vyberte si dermokozmetiku, ktorá nepoškodzuje ani vašu pokožku, ani životné prostredie - dermokozmetická značka DADO SENS dbá nie len na kvalitu produktov, ale aj na ekológiu.

Popularita dermokozmetiky je na vzostupe

Aktuálne prieskumy trhu uvádzajú, že narastajúci počet kožných ochorení a túžba po bezpečnosti, čistote, transparentnosti a vedeckých poznatkoch zvyšujú dopyt po dermokozmetike na celom svete. Čoraz viac spotrebiteľov sa chce v oblasti krásy vrátiť k „prirodzenosti“, avšak s podporou vedeckého poznania a v súlade s trendmi zdravého životného štýlu a ochrany prírody. Posun kozmetiky do novej vedeckej éry dermokozmetických produktov zvláda naozaj riešiť široké spektrum kožných nedokonalostí, čím sa zlepšuje kvalita života a sebaúcta spotrebiteľov.

VEDELI STE, ŽE...?

Dermokozmetika vznikla vo Francúzsku v 60.-70. rokoch minulého storočia z iniciatívy farmaceutov. Po nehode s kontaminovaným detským púdrom, ktorý zapríčinil 35 úmrtí, sa zaviedli regulácie a pravidelné kontroly kozmetiky. Tieto regulácie boli prijaté vo Francúzsku v roku 1975 a na európskej úrovni v roku 1978 a vychádzajú z farmaceutickej praxe.

Odporúčané produkty
Súvisiace články