cistenie pleti

Čistenie pleti by ste nemali podceňovať, je to najdôležitejší krok vašej dennej rutiny

Každej pleti prospieva pravidelná niekoľko kroková rutinná starostlivosť, ktorá je prispôsobená jej potrebám. Pri nečistej pleti a akné je však obzvlášť dôležitá systematická a dôsledná starostlivosť. Tu sa dozviete, prečo je čistenie pleti jeden z najdôležitejších krokov dennej starostlivosti a ako sa môžete postarať o problematickú pleť s akné krok za krokom.

Prečo je pravidelné čistenie pleti dôležité?

Pleť sa musí každodenne vysporiadať s mnohými záťažovými faktormi, ako je silné líčenie, znečistené životné prostredie, teplota vzduchu, toxíny, baktérie, smog a iné nečistoty. Čistenie pomáha pleti získať stratenú rovnováhu.

Pravidelné čistenie zaistí, že bude pleť bude čistá bez zvyškov make-upu, prebytočného kožného mazu a odumretých kožných buniek. Vyčistia sa upchaté póry, podporí sa odvod kožného mazu a zabráni sa novým upchatiam. Dôkladné čistenie tiež napomáha hydratácii, pretože udržiava správne pH. Vďaka správnemu a pravidelnému čisteniu pleti možno eliminovať aj vznik zapálených vyrážok - pleť totiž produkuje tzv. Sébum, ktoré ju chráni. Sébum sa prostredníctvom vlasových folikulov dostáva na povrch pokožky, pokiaľ ale táto nie je úplne čistá, folikuly sa môžu upchať, dôjde k prieniku baktérií, čím vzniká akné. V neposlednom rade čistenie pleti pripravuje pleť na účinné absorbovanie účinných aktívnych látok z nasledovných produktov pleťovej starostlivosti – séra, krémy, masky.

Ako si vybrať ten správny produkt na čistenie pleti?

Na dôkladné odlíčenie a čistenie suchej, zrelej alebo citlivej pleti sú výborné odličovacie mlieka aj krémy. Nanášame ich na vlhkú pokožku a rozotierame jemnými krúživými pohybmi. Zmiešaním s vodou sa priamo na pokožke vytvorí riedka odličovacia emulzia, ktorá absorbuje nečistoty rozpustné vo vode ako aj v tuku. Emulziu potom opláchneme z tváre teplou vodou.

Čistiace gély vyhovujú najmä mastnej a aknóznej pleti. Pamätajte, že zvyšky tukov, toxínov a je potrebné v prípade problémovej alebo zapálenej pokožky dočistiť pleťovým tonikom určeným pre tento typ pleti.

Tip

Pri čistení, ale aj celkovej kozmetickej starostlivosti nezabúdajte na to, že pleť začína tam, kde končí podprsenka. Práve na krku a dekolte vidno starnutie najviac, venujte pozornosť celej tejto oblasti.

ako sa starat o plet

Čistiace pleťové vody podporujú čistenie tým, že odstraňujú zvyšky mazu, potláčajú baktérie a zmierňujú zápal. Protizápalová tonizačná voda, alebo tonikum je obzvlášť dôležité pre pleť, ktorá trpí akné. Následná starostlivosť po čistení a tonizovaní o nečistú pleť je kľúčová. Po čistení má čistiaca pleťová voda alebo tonikum pleť upokojiť a hydratovať. To eliminuje pocity pnutia a zabraňuje opätovnému upchávaniu pórov suchými kožnými bunkami. Ak chcete predísť vzniku pupienkov, potom je starostlivosť o pleť pomocou produktov systematickej starostlivosti nevyhnutná.

Vedeli ste, že?

V konvenčných pleťových vodách na problematickú pleť a akné sa bežne nachádza syntetický alkohol v koncentrácii nad 20%, ktorý pokožku nežiaduco odmasťuje a nad 30% dráždi. V modernej prírodnej dermokozmetike sa používa výlučne BIO alkohol s obsahom do 4% so šetrnými dezinfekčnými a upokojujúcimi látkami, ktoré pleť zároveň hydratujú a vyrovnávajú zdravé pH pokožky.

Ako sa starať o problematickú pleť a akné – krok za krokom

1. Vyčistenie pleti

Vyčistite si pleť ráno a večer jemným čistiacim krémom. Za týmto účelom naneste čistiaci krém na vlhkú tvár. Nechajte penu pôsobiť niekoľko sekúnd a potom jemne opláchnite vlažnou vodou. Potom si vezmite čistý uterák a povytierajte si tvár, kým nebude suchá.

2. Tonizácia pleti

Naneste čistiace pleťové tonikum na vyčistenú pleť ráno a večer. Na to použite vatové tampóny.

3. Ošetrenie pleti krémom, gélom

Nakoniec sa o svoju pokožku postarajte účinným krémom alebo gélom na upokojenie pokožky. Rozotrite rovnomerne na pokožku ráno a večer.

TIP:

Starostlivosť o pleť pri akné: Prípravky by mali mať okrem antibakteriálnych vlastností aj keratolytické vlastnosti – t.j. mali by byť schopné uvoľniť zrohovatenie a upchatie mazových žliaz. Na to sú vhodné najmä jemné ovocné kyseliny obsiahnuté v línii PUR DERM od dermokozmetiky DADO SENS

Make-up na akné a problémovú pokožku. Kedy ÁNO a kedy NIE?

starostlivosť o pleť

Make-upu na akné a problémovú pokožku hovoríme ÁNO

  • Ak je čistý, bez umelých prísad a zložením prispôsobený citlivej, hypersenzitívnej, problematickej či zapálenej pokožke
  • Ak v rámci dennej rutiny dodržiavate poctivo všetky 3 kroky rutinnej starostlivosti ( 1. Čistenie 2. Tonizácia 3. Krém)
  • Ak pri problematickej pleti a akné používate kvalitnú prírodnú kozmetiku alebo dermokozmetiku bez PEG, silikónov, konzervantov, farbív, vôní a ďalších umelých prísad – len tak sa zabezpečí pleťová kompatibilita, prirodzené krytie a zlepšenie stavu

Make-upu na akné a problémovú pokožku hovoríme NIE

  • Ak je pleť silno zapálená
  • Ak sme vynechali nejaký krok rutinnej starostlivosti o problematickú pleť a akné ( 1. Čistenie 2. Tonizácia 3. Krém)

ODPORÚČANÉ PRODUKTY