DORUČENIE A DARČEK ZADARMO KU KAŽDEJ OBJEDNÁVKE NAD 59€

Dermatologicky testované - čo to znamená?

Dermatologicky testované - čo to znamená?

UDRŽATEĽNÁ KRÁSA
13. februára 2023

Dermatologický test je dôležitým faktorom pri výbere kozmetiky. Viete však, čo to presne znamená a prečo je to také dôležité? V tomto článku sa dozviete, ako fungujú dermatologické testy a ako nám pomáhajú zabrániť alergickým reakciám a podráždeniu pokožky.

Dermatologicky testované - čo to znamená?
DD-Blog-dermatologisch-getestet-03202-2
Dermatologicky testovaná kozmetika je typ kozmetiky, ktorá bola skúšaná a schválená dermatológmi.

Mnohé kozmetické výrobky sú označené ako „dermatologicky testované“. Čo to znamená? Kto čo testuje? Sú produkty s touto poznámkou vhodné aj pre citlivú pleť? Toto sú opodstatnené otázky, najmä ak máte citlivú pokožku. Pýtala som sa kolegov z nášho oddelenia výskumu a vývoja, čo musia ako výrobca prírodnej kozmetiky testovať. Nasledujúci článok sa venuje aj tomu, čomu ako derma-kozmetická spoločnosť venujeme osobitnú pozornosť. Na príklade nášho očného krému EXTRODERM si ukážeme ako takýto test funguje.

Prečo „dermatologicky“ testované?

DD-Qualitaet-Hautvertraeglichkeit-2
Logo "dermatologicky testované" znamená, že produkt bol testovaný dermatológmi a bol schválený ako bezpečný pre použitie na pokožke.

Pri kozmetike, či už ošetrujúcej alebo dekoratívnej, sa jedná vždy o pleť. Samozrejme, najlepšie urobíte, ak sa spýtate lekárov, ktorí sa špecializujú na výskum alebo liečbu kože: dermatológov. Aby mohol výrobca označovať svoje produkty poznámkou „dermatologicky testované“, musí byť pri testoch produktov v nezávislých testovacích ústavoch prítomný dermatológ.

Ten vykonáva testy a nakoniec podpisuje protokoly o testoch. Pri vývoji produktu naopak nie je konzultácia s externým dermatológom povinná. Keďže si dávame za cieľ vyvíjať derma-kozmetiku pre citlivú pleť, pre nás je to samozrejmosť.

Aké testy existujú?

Nariadenie o kozmetike vyžaduje iba testy kompatibility. Každý kozmetický výrobok má svoj vlastný „súbor“, do ktorého môžu úrady nahliadnuť. Tento súbor zaznamenáva, či a s akým výsledkom boli vykonané testy kompatibility. Akonáhle je na obale produktu dodatok „pre citlivú pleť“, musí byť zároveň preukázané, že prípravok je skutočne vhodný pre tento typ pleti.

Kontrola prísľubov výrobkov: Musíme preukázať vlastnosti, ktorými výrobok označujeme, takzvané “nároky”. Jedným z tvrdení je napríklad: „Krém XY redukuje začervenanie vďaka aktívnej zložke skorocelu.“ To znamená, že externé testovacie inštitúty museli presne tento prísľub produktu skontrolovať a potvrdiť.

SKÚŠOBNÉ METÓDY

Objektívne prieskumy meraním

Možnosti merania kožno-fyziologických vlastností sa neustále zlepšujú. Parametre ako obsah vlhkosti, elasticita, strata vlhkosti, hĺbka vrások a bariérová funkcia možno určiť veľmi presne. Produkt, ktorý je označený len číslom, si testujúce osoby odnesú domov a použijú ho podľa návodu. Testované osoby teda nie sú ovplyvnené značkou. Odborníci zo skúšobného ústavu merajú účinok, teda zmeny na pokožke – zvyčajne v deň prvej aplikácie, po týždni a po štyroch týždňoch.

Prieskumy odborníkov

Kompatibilita kozmetického prípravku sa kontroluje napríklad náplasťovými testami, pri ktorých by prípravky mali zostať na pokožke až 48 hodín. Dermatológovia v stanovených intervaloch posudzujú reakcie pokožky, napríklad začervenanie, šupinatosť alebo pľuzgiere a zaznamenávajú výsledky.

Subjektívny prieskum dobrovoľníkov

Testujúce osoby dostanú produkt (bez odkazu na výrobcu) poštou a následne sa ich písomne ​​pýtajú na ich skúsenosti s ohľadom na znášanlivosť a účinnosť. Takéto pozorovanie aplikácie laikmi môže užitočne doplniť rozsiahle prístrojové meranie a odborné hodnotenie dermatológmi.

ODBORNÝ TIP

Ak ste sa niekedy pri nejakom produkte dočítali, že výsledky testov sú založené výlučne na dotazníkových prieskumoch, mali by ste byť aspoň ostražití! Niektorí výrobcovia z dôvodu ďalších nákladov nevykonávajú rozsiahle testovanie v skúšobnom laboratóriu.

Aká testovacia metóda pre ktorý produkt?

Akú skúšobnú metódu inštitút použije, závisí od cieľov výrobcu. Napríklad pri prípravku proti starnutiu by bolo zaujímavé detailne otestovať zmenu z hľadiska hydratácie a redukcie vrások v pleti. Testovacie metódy použité pre novú formuláciu očného krému EXTRODERM boli stanovenie obsahu vlhkosti a meranie transepidermálnych strát vlhkosti, t.j. koľko endogénnej vody sa uvoľní z určitej oblasti pokožky za určitý čas. Nechali sme vypracovať aj aplikačnú štúdiu.

Augencreme-Objekttraeger
Konkrétna metóda dermokozmetických testov závisí od cieľov výrobcu pre testovaný produkt.

Ako sa vyberajú testované subjekty?

Inštitút má k dispozícii rôzne predmety, ktoré sú prevzaté z dátového fondu dobrovoľných testovacích osôb. Tieto predmety sú kategorizované podľa typu pleti. V závislosti od produktu sa potom vyberú testované osoby s potrebným stavom pokožky. Napríklad: „Séria EXTRODERM je určená pre citlivú, suchú pokožku, ako je neurodermatitída a psoriáza.“ V rámci pozorovania aplikácie bolo opýtaných 27 žien a 3 muži vo veku od 19 do 70 rokov (priemerný vek 45 rokov), ktorí zhodnotili stav ich pokožky takto:

  • 16 ľudí hodnotilo svoju pokožku ako suchú
  • 6 ľudí zistilo, že ich stav pokožky je veľmi suchý
  • 3 ľudia ohodnotili svoj stav pokožky ako normálny
  • 2 ľudia ohodnotili stav svojej pokožky ako šupinatú
  • 2 ľudia ohodnotili stav svojej pokožky ako citlivú
  • 1 osoba zistila, že pokožku má čiastočne zapálenú

Ako vyzerajú správy o testoch?

Dermatológovia vytvárajú súhrn výsledkov s presným vysvetlením jednotlivých testovacích metód. Toto dostávame ako objednávateľ testov.

Príklady z aplikačného testu očného krému EXTRODERM:

  • 93 % testovaných osôb uviedlo, že produkt podporuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť.
  • 93 % testovaných osôb potvrdilo, že o citlivú pokožku okolo očí bolo šetrne postarané.
  • 83 % testovaných osôb potvrdilo, že očný krém znižuje svrbenie.
  • 83 % testovaných osôb uviedlo, že prípravok posilňuje prirodzenú odolnosť pokožky.

A aký je záver týkajúci sa kompatibility?

neu
S naším zameraním na kvalitu máte istotu, že očný krém EXTRODERM prešiel dermatologickými testami a spĺňa vysoké štandardy kvality.

Očný krém EXTRODERM veľmi dobre znášalo 30 dobrovoľníkov počas pozorovania aplikácie. Počas a po fáze aplikácie sa nevyskytli žiadne nežiaduce účinky v zmysle objektivizovateľných intolerancií.“

V rámci testov účinnosti stanovením obsahu vlhkosti a meraním transepidermálnej straty vlhkosti dospel skúšobný ústav k tomuto záveru: „Vyššie uvedené skúšobné metódy dokázali, že používanie očného krému DADO SENS EXTRODERM podporuje schopnosť zadržiavať vlhkosť. pokožky okolo očí a prirodzená odolnosť pokožky je stabilizovaná.“

Označenie kompatibility s citlivou pokožkou

Po mesiacoch výskumu, vývoja a testovania to teraz máme čierne na bielom – dermatologicky testované: Očný krém môžeme nielen uviesť na trh, ale taktiež môžeme spotrebiteľom oznámiť jeho výhody: „Stará sa a upokojuje citlivú pokožku v oblasti očí. Zvyšuje vašu prirodzenú odolnosť pomocou panthenolu, oleja Inca Omega a extraktu z ruže z Jericha. Podporuje schopnosť zadržiavať vlhkosť a dokáže zmierniť svrbenie.“ Ako špecialista na dermatokozmetiku pre najcitlivejšie stavy pokožky máme nezávislé potvrdenie, že očný krém EXTRODERM je kompatibilný aj s veľmi citlivou pokožkou.

Odporúčané produkty
Súvisiace články