DORUČENIE A DARČEK ZADARMO KU KAŽDEJ OBJEDNÁVKE NAD 59€

EKZÉM: Čo zmierňuje svrbenie a začervenanie pokožky?

EKZÉM: Čo zmierňuje svrbenie a začervenanie pokožky?

ZDRAVÁ POKOŽKA
13. septembra 2022

Ekzém je zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje silné svrbenie a začervenanie. Ak trpíte ekzémom, existuje mnoho spôsobov ako zmierniť tieto príznaky. V tomto článku nájdete všetko - od výberu správnych ošetrujúcich prípravkov až po jednoduché tipy na starostlivosť.

EKZÉM: Čo zmierňuje svrbenie a začervenanie pokožky?
Heder_Ekzeme_1250x667
Ekzém je chronické kožné ochorenie, pri ktorom dochádza k začervenaniu, opuchu a výsevu na koži.

Ekzém: odkiaľ pochádza?

Vo všeobecnosti je ochranná funkcia kože pri výskyte ekzému nevyvážená. To môže mať rôzne príčiny. Za normálnych okolností tvorí vrchná vrstva pokožky bariéru, ktorá zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov, vplyvov prostredia, toxických látok a liekov do pokožky. Ochranná funkcia závisí predovšetkým od hrúbky epidermis. U ľudí, ktorí sú náchylní na ekzémy, ako je napríklad neurodermatitída, je to často veľmi tenké. Vďaka tomu môžu baktérie a alergény ľahko preniknúť.

Ekzém: Ako ho spoznáte?

Ekzém nie je len ekzém. Rozlišujú sa:

  • Atopický ekzém
  • Seboroický ekzém (dermatitis seborrhoica)
  • Dyshidrotický ekzém (eczema dyshidroticum)
  • Numulárný ekzém (eczema nummulare)
  • Mikrobiálný ekzém (eczema microbiale)
  • Kontaktný ekzém (dermatitits contacta irritativa /toxica)
  • Kontaktný alergický ekzém (eczema contactum allergicum)
  • Periorálna dermatitída (dermatitis perioralis)

Tieto ekzémy sa prejavujú ako začervenanie, suchá, popraskaná koža, pľuzgiere, slziace škvrny, svrbenie a dokonca aj chrasty. Ide o zápalové zmeny na koži, ktoré však nie sú nákazlivé! Ekzém môže byť prechodný (akútny), ale aj trvalý (chronický).

Etapy ekzému

Priebeh napríklad akútneho kontaktného ekzému zvyčajne spôsobujú kovy, čistiace prostriedky alebo rozpúšťadlá. Rýchlo sa tu tvoria červené škvrny na koži. Ak ekzém pretrváva, tvoria sa malé pľuzgieriky veľkosti špendlíkovej hlavičky, ktoré sú naplnené čírou tekutinou. Pľuzgiere prasknú a vytekajú, potom sa tvoria kôry. Akútna fáza zvyčajne trvá len niekoľko dní. Ak sa zapálená oblasť kože nehojí, prechádza do chronického stavu. Sčervenanie, pustuly, chrasty a šupiny sa objavujú súčasne a zhoršujú sa. Svrbenie sa zvyšuje a to spôsobuje zhrubnutie vrchnej vrstvy kože. Tá sa potom môže v dôsledku veľkého sucha aj roztrhnúť.

eczema-blog
Starostlivosť o ekzematickú pokožku by sa mala zamerať na zmiernenie zápalu a zlepšenie hydratácie, aby sa zabránilo opakovaniu ekzematických cyklov.

VEDELI STE,ŽE

Pokožka atopikov má nízky obsah lipidov, preto potrebuje obnoviť narušenú funkciu kožnej bariéry. Základom starostlivosti o atopickú kožu je jej neustále premasťovanie a zvlhčovanie špeciálnymi dermokozmetickými produktami určených pre atopickú pokožku bez umelých prísad.

Atopický ekzém: čo pomáha?

Správna starostlivosť o pokožku

Vaša kozmetika by mala byť bez dráždivých prísad. EXTRODERM od DADO SENS je založený na čisto prírodných látkach a je bez živočíšnych výťažkov a konzervačných látok. Všetky produkty z radu EXTRODERM upokojujú pokožku účinným omega komplexom oleja inka omega a oleja zo semien boráku lekárskeho. Kožná bariéra sa postupne stáva silnejšou a odolnejšou. Okrem toho sa znižuje začervenanie a svrbenie. V prípade akútneho záchvatu je náš akútny krém skutočným SOS pomocníkom.

dado_sans-02
Kozmetika EXTRODERM pre suchú a atopickú pokožku poskytuje upokojujúcu a hydratačnú starostlivosť.

TIP

Pokožka okolo očí zvyčajne potrebuje extra porciu starostlivosti. Očný krém z radu EXTRODERM chráni a upokojuje tenkú pokožku. Krém ráno a večer jemne vmasírujte. Je dôležité, aby ste očné okolie nedrhli.

Jednoduché tipy pre každodennú starostlivosť o pokožku s ekzémom

Okrem správnej starostlivosti o pleť môžu s ekzémom pomôcť aj jednoduché domáce prostriedky. To zahŕňa nosenie látok šetrných k pokožke, napr. bavlna a ľan. Dôležitá je aj správna teplota vody pri kúpaní či sprchovaní. Odporúčame sprchovanie vlažnou vodou, nikdy nie horúcou. To príliš napáda kyslý plášť pokožky a vaše príznaky ekzému sa môžu v dôsledku toho zhoršiť. Potom pokožku jemne utrite uterákom.

Dobrá rovnováha tekutín v tele môže mať pozitívny vplyv aj na ekzémy. Voda je nevyhnutná na udržanie dôležitých metabolických procesov a tým na zabezpečenie eliminácie toxínov. Telo na to potrebuje každý deň asi 30 ml tekutín na kilogram telesnej hmotnosti – ideálna je čistá voda alebo nesladený čaj.

dado_sans-04
Starostlivosť o pokožku s ekzémom môže byť výzvou, ale existujú jednoduché tipy, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky.
Odporúčané produkty
Súvisiace články