DORUČENIE A DARČEK ZADARMO KU KAŽDEJ OBJEDNÁVKE NAD 59€

Hliníkové soli v antiperspirantoch a dezodorantoch. Sú škodlivé alebo bezpečné?

Hliníkové soli v antiperspirantoch a dezodorantoch. Sú škodlivé alebo bezpečné?

ZDRAVÁ POKOŽKA
23. januára 2023

Antiperspiranty a dezodoranty zaraďujeme do našej každodennej rutiny. Hliníkové soli v nich sú však podozrivé z podpory vzniku niektorých chorôb. Aké nebezpečné v skutočnosti sú ? V tomto článku prinášame aktuálne diskutované témy, ktoré prebiehajú už mnoho rokov a opakovane znepokojujú spotrebiteľov.

Hliníkové soli v antiperspirantoch a dezodorantoch. Sú škodlivé alebo bezpečné ?
Bild_42
Hliníkové soli spolu s bielkovinami blokujú výstupy potných žliaz.

Čo je hliník?

Ľahký kov hliník je tretím najbežnejším prvkom v zemskej kôre. V prírode býva viazaný, napríklad v mineráli bauxite. Hliník sa však do tela dostáva vo forme rozpustených hliníkových solí prostredníctvom pitnej vody, potravín, liekov a kozmetiky. Tieto soli nie sú okamžite toxické, ale vplyv na procesy v tele a interakcia s inými látkami je stále nejasná. Preto Európsky úrad pre bezpečnosť potravín definoval týždenný príjem 1 miligram na kilogram telesnej hmotnosti ako maximálnu hodnotu.

Čo robí hliník v dezodorantoch a antiperspirantoch?

Použitie hliníka na prevenciu potenia je receptom na úspech už desaťročia. Účinok hliníka v dezodorantoch a antiperspirantoch sa dá vysvetliť celkom jasne. Hliníkové soli, ktoré obsahuje, spolu s bielkovinami blokujú výstupy potných žliaz. Tam, kde sa dezodorant aplikuje, nemôže pot odtiecť na povrch pokožky. Koža zostáva suchá. Ďalší účinok hliníkových solí je, že zabraňujú rozkladu potu – najmä mastných kyselín s dlhým reťazcom, ktoré obsahuje, na nepríjemne zapáchajúce látky (napr. kyselina mravčia a maslová). Tento protizápachový efekt môžu dosiahnuť aj deodoranty bez hliníka – skutočné dezodoranty.

Antiperspirant alebo deodorant: čo je čo?

Antiperspiranty sú kozmetické výrobky, ktoré používajú hliníkové soli na zabránenie poteniu. V bežnom jazyku sa často nazývajú jednoducho „deodoranty“.

Deodoranty/deo v užšom zmysle sú kozmetické produkty, ktoré pôsobia proti tvorbe zápachu na pokožke. Antibakteriálne zložky zabraňujú rozkladu potu kožnými baktériami na zapáchajúce látky. Vône poskytujú sviežu arómu.

Bild_1
Deodoranty/deo guličky pôsobia proti tvorbe zápachu na pokožke.

Ako spoznáte hliník v dezodorante?

Takmer každý dezodorant na dnešnom trhu má označenie „bez hliníka“, ak ide o deodorant bez obsahu hliníka. Ak si nie ste istí, pomôže vám pohľad do INCI - zoznam kozmetických zložiek. Označenia sú medzinárodne štandardizované, a preto sa zvyčajne uvádzajú v angličtine. Hliník v deodorantoch nie je elementárny hliník, ale hliníkové soli, teda ióny. Ak je na zozname zložiek ALUMINIUM CHLOROHYDRATE (aluminium chlorohydrate), ide o antiperspirant s hliníkom.

Hliníkové soli v deodorantoch: Aké škodlivé sú v skutočnosti?

Je hliník v deodorante škodlivý alebo toxický? Táto otázka je už dlhé roky predmetom sporov. Podozrenie, že deodoranty s obsahom hliníka by mohli podporovať rakovinu prsníka alebo Alzheimerovu chorobu, vyvoláva obavy médií a ochrany spotrebiteľov. Postupne mnohí výrobcovia zmenili svoje formulácie na "bez hliníka. Štúdie síce žiadnu priamu súvislosť hliníkových solí a rakoviny nepreukázali, ale niektoré výskumy komunikujú, že môžu spôsobovať zmeny v estrogéne. A práve hormón estrogén môže podporovať rast rakovinových buniek. Rovnaké riziko predstavujú aj parabény, ktoré sú súčasťou nielen antiperspirantov a dezodorantov, ale aj iných kozmetických produktov. Ak si teda môžeme vyberať, či zvolíme antiperspiranty alebo dezodoranty bez hliníka, alebo s hliníkom, vždy je lepšie rozhodnúť sa pre tie bez hliníka.

Prečo voliť deodoranty bez hliníka?

Dehnungsstreifen-2_jpg
V tehotenstve a počas dojčenia používajte bio deodoranty bez hliníkových solí a parabénov.

Ak ste tehotná, alebo chcete byť tehotná, ak je vaša pokožka citlivá alebo máte neurodermatitídu, všeobecne sa odporúčajú čisté kozmetické prípravky bez obsahu sporných látok, ktoré pokožku dráždia čo najmenej. To platí aj pre zložky deodorantov či antiperspirantov. Soli hliníka môžu spôsobiť toxické a zápalové podráždenie pokožky, alebo aj narušenie procesov v tele. Použitím jemného dezodorantu bez obsahu hliníka sa vyhnete ďalšiemu podráždeniu pokožky a zároveň zaistíte telu zdravie a svieži pocit.

Dva dezodoranty bez hliníka pre citlivú pokožku

Deodorant bez hliníka, ktorý funguje, musí pôsobiť proti rozkladu potu na nepríjemne zapáchajúce látky počas mnohých hodín. Deodoranty od dermokozmetiky DADO SENS, deo roll-on gulička a deo sprej neobsahujú žiadne hliníkové soli a jemne chránia citlivú pokožku pred zápachom.

DEOSENSITIVE ROLL-ON GULIČKA 24H jemne chráni citlivú pokožku pred zápachom jemným balzamom. Extrakt z organického aloe vera má protizápalové, hydratačné a upokojujúce účinky. Panthenol regeneruje a dodáva pokožke dodatočnú vlhkosť. Roll-on je taký jemný, že ho môžete použiť ihneď po epilácii alebo holení. Dôležité: Pred obliekaním ho nechajte zaschnúť.

Bild_2
DADO SENS Deo roll-on gulička neobsahuje hliníkové soli ani parabény.

DEOSENSITIVE SPREJ 24H tiež jemne chráni citlivú pokožku pred zápachom s receptúrou bez hliníkových solí. Organické aloe vera a koreň sladkého drievka majú upokojujúci a hydratačný účinok. Pretože osviežujúci sprej obsahuje alkohol ( BIO) ako antibakteriálnu zložku, mali by ste po epilácii alebo holení počkať s jeho použitím niekoľko hodín.

Odporúčané produkty
Súvisiace články