DORUČENIE A DARČEK ZADARMO KU KAŽDEJ OBJEDNÁVKE NAD 59€

Kuperóza a rosacea, aký je medzi nimi rozdiel a čo s tým môžete urobiť?

Kuperóza a rosacea, aký je medzi nimi rozdiel a čo s tým môžete urobiť?

ZDRAVÁ POKOŽKA
13. októbra 2022

Ochorenie, ktoré síce nie je zdraviu škodlivé, avšak zníži sebavedomie každému, koho trápi začervenanie pokožky, ktoré sa môže rozvinúť do pokročilejšieho štádia, a to rosacei. Prečítajte si o príčinách, rozdieloch a čomu sa pri ochorení rozhodne vyvarovať.

Kuperóza a rosacea
blog-header-unterschied-couperose-rosacea
Kuperóza a rosacea sú stavy pleti, pri ktorých dochádza k začervenaniu a opuchnutiu tváre.

Kuperóza sa prejavuje začervenaním tváre (líca, nos, brada) a dekoltu. Vyskytuje sa rovnako u žien aj mužov a môže sa vyvinúť už vo veku okolo 30 rokov. Príčinou môže byť genetika, resp. dedičné oslabenie spojivového tkaniva cievok na tvári, čím strácajú pevnosť a praskajú. Ďalšie faktory ako sú stres, UV žiarenie alebo vysoký krvný tlak tiež prispievajú k vzniku. Napriek tomu existujú spôsoby a prostriedky, ako zmierniť kuperózu a zabrániť rozšíreným kapiláram. Tu si môžete prečítať o príčinách a príznakoch kuperózy a o tom, ako si môžete zabezpečiť rovnomernú, peknú pleť.

VEDELI STE, ŽE

Kuperóznej pleti neprospievajú mastné konvenčné krémy, pretože na pleti vytvoria izolačnú vrstvu, na pleti sa tak vytvorí efekt plastickej fólie, kedy pleť nedýcha, prehrieva sa a ešte viac začervená a páli. Najlepšie je používať špeciálnu dermokozmetiku bez dráždivých látok s upokojujúcimi a hydratačnými vlastnosťami.

Ako spoznám kuperózu?

Ak chcete rozpoznať kuperózu, pozrite sa pozorne na svoju pokožku. Vidíte jemné červenkasté až modrasté žilky? Reaguje vaša pokožka na vonkajšie vplyvy ako je chlad alebo teplo väčším začervenaním? Potom sa na nej rozvinula kuperóza.

TIP

Prvé príznaky začervenania a kuperózy sa dajú zvrátiť a eliminovať na minimum. Rozhodujúca je správna kozmetická starostlivosť o pleť a zdravý životný štýl. Ak si neviete vyskladať správny program starostlivosti, poraďte sa odborníkom alebo beauty konzultantom.

Aký je rozdiel medzi kuperózou a rosaceou?

Kuperóza a rosacea sa často používajú ako všeobecné pojmy pre začervenanie a žilky na tvári. Existujú veľmi odlišné medicínske názory: buď je kuperóza považovaná za kožné ochorenie samo o sebe, alebo ako predchodca oveľa horšej rosacey.

Toto sú rozdiely na prvý pohľad:

Kuperóza:

  • mierne, dočasné začervenanie na nose a lícach
  • suchá a citlivá pokožka

Rosacea:

  • silné, trvalé začervenanie
  • premnoženie mazových žliaz
  • papuly, hnisavé pustuly a podliatiny
  • bulbózna zmena v nose
  • extrémna suchosť očí
  • svrbenie, pálenie
  • koža teplom reaguje na korenené jedlá, kofeín a alkohol

Ako vzniká kuperóza?

Kuperóza je spravidla spôsobená slabosťou spojivového tkaniva ciev a je dedičná. Príčinou je teda zvláštny stav kože a ciev. Ak sú steny ciev slabé, rýchlo sa rozširujú – najmä pri vysokom krvnom tlaku. To môže viesť ku krvácaniu do okolitého tkaniva (prekrvenie kapilár). Potom sa na pokožke objavia jemné žilky a začervenanie.

Kuperóza je stav pleti, pri ktorom dochádza k rozšíreniu ciev v tvári a vzniku jasne červených škvŕn.

Čo NEPOMÁHA kuperóznej pleti?

Kozmetické produkty, ktoré obsahujú dráždivé, chemické látky, napríklad éterické oleje, minerálne oleje či silikóny. Syntetické farbivá, či vône. Mali by ste úplne vynechať peelingy s obrusovacími čiastočkami alebo pleťové kefky, saunovanie a naparovanie, pretože podporujú prekrvenie. Kuperóznej pleti neprospievajú ani výživné, mastné krémy, pretože pleť prehrievajú a ešte viac stimulujú k tvorbe a praskaniu cievok. Ideálne je používať špeciálne dermokozmetické produkty určené na začervenanie a kuperózu. Mali by obsahovať Panthenol, alantoín, koreň sladkého drievka a aloe vera, ktoré upokojujú podráždenú pokožku a posilňujú ochrannú bariéru pokožky. Extrakty z vybraných druhov červených rias dokážu posilňovať steny kapilár a znižovať až stredné začervenanie pleti.

Čo POMÁHA kuperóznej pleti?

Na spevnenie spojivového tkaniva pomáha čierny čaj, arnika, pagaštan alebo praslička. Ako bežný obklad môžu aktívne zložky inhibovať kuperózu.

Na zakrytie červených žiliek je najlepšie funguje zelený korektor. Šikovne zakrýva červené žilky. Ak si to želáte, môžete potom naniesť make-up a púder ako obvykle.

Nezabudnite sa vždy pravidelne a poctivo odlíčiť. Nezáleží na tom, či používate make-up alebo nie, starostlivé a jemné čistenie kuperóznej tváre je obzvlášť dôležité pre úľavu pokožky. Podporíte tak prirodzené funkcie vašej pokožky.

odlicovanie-pleti-blog
Pri starostlivosti o kuperóznu pleť je dôležité vyhnúť sa dráždivým látkam a zvýšiť hydratáciu pleti.

Umyte si tvár vlažnou vodou. Opatrní by ste mali byť aj pri každodennom čistení tváre. Aby ste si nepodráždili pokožku, nemali by ste si tvár umývať príliš studenou alebo príliš horúcou vodou.

Používajte vhodnú starostlivosť o pleť. Prispôsobte svoj denný hydratačný krém špecifickým potrebám vašej pokožky.

Krém na tvár skladujte v chladničke. Pre jemný chladivý efekt skladujte svoju starostlivosť v chladničke. Pri aplikácii tak máte príjemný a svieži pocit.

Odporúčané produkty
Súvisiace články