Starostlivosť o citlivú pokožku u detí a bábätiek

Starostlivosť o citlivú pokožku u detí a bábätiek

ZDRAVÁ POKOŽKA
6. februára 2023

Citlivá pokožka u detí a bábätiek je častým problémom, ktorý vyžaduje zvýšenú pozornosť. Čo je príčinou citlivej pokožky u detí a ako ju správne ošetrovať? V tomto článku sa dozviete, ako identifikovať citlivú pokožku, ako sa jej vyhnúť a ako ju správne ošetrovať.

Citlivá pokožka u detí a bábätiek
Headerbild-2.0
Citlivá pokožka u detí a bábätiek vyžaduje špeciálnu pozornosť.

Citlivá pokožka u detí a bábätiek sa môže prejavovať v podobe suchej pokožky, ekzémov či dokonca neurodermatitídy (atopický ekzém, atopická dermatitída), o ktorej sme písali v tomto článku. U bábätiek bývajú najviac postihnuté oblasti ako je tvár, hlava a krk, ale aj pokožka rúk a nôh. U malých detí sa ložisko ekzému presúva smerom k ohybu lakťa a zadnej časti kolena. Často je postihnutá aj oblasť tváre a krku. Okrem toho sa vyskytuje ekzém aj na rukách.

Dizajn_bez_n_zvu-47
Ekzém a nepríjemné svrbenie suchej citlivej pokožky je častým problémom hlavne u detí a bábätiek.

To, čo deti najviac trápi na suchej pokožke a neurodermatitíde je veľmi nepríjemné svrbenie. Bábätká a deti sa inštinktívne škriabu, čo následne spôsobuje zhoršenie ekzému, začervenanie a zapálenie pokožky (bakteriálnu superinfekciu). Stav pokožky sa škriabaním výrazne zhoršuje.

Ide o začarovaný kruh, ktorý zaťažuje deti aj rodičov a často ich oberá o kvalitný spánok. Správne čistenie a správne zvolená starostlivosť o citlivú detskú pokožku môže pomôcť zmierniť svrbenie a upokojiť pokožku.

TIPY NA ČISTENIE A STAROSTLIVOSŤ

Bohužiaľ, neurodermatitídu nie je možné vyliečiť. Predispozícia k neurodermatitíde je dedičná. Je však možné zmierniť jej príznaky a zlepšiť kvalitu života terapiou a dôslednou starostlivosťou so správnymi prípravkami. S veľkou dávkou trpezlivosti je možné značne predĺžiť obdobie bez príznakov a zmierniť recidívu. Na veľmi suchú, šupinatú a svrbiacu pokožku, ktorá je typická pre deti s neurodermatitídou (atopickým ekzémom, atopickou dermatitídou), sa odporúča hydratačná, upokojujúca starostlivosť. Veľmi vhodné sú napríklad ošetrujúce prípravky s rastlinnými olejmi, dexpanthenolom, zinkom a ureou. Okrem terapie liekmi je vhodné aplikovať na pokožku aj ošetrujúce prípravky, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre potreby citlivej a suchej detskej pokožky.

DADO_SENS_Extroderm_Pflegeserie_Original_10170-2
Produktová línia EXTRODERM poskytuje suchej a citlivej pokožke bábätiek a detí upokojujúcu a hydratačnú starostlivosť.

TIPY PRE CITLIVÚ POKOŽKU U BÁBÄTIEK A DETÍ

Aby ste čo najmenej dráždili pokožku a predišli tak rozšíreniu neurodermatitídy, je dôležité identifikovať spúšťacie faktory (napríklad zapisovaním si do denníka) a potom sa im, ak je to možné, vyhýbať:

  • Nenoste vlnené oblečenie priamo na pokožke – ideálne je bavlnené oblečenie voľného strihu
  • Vyhnite sa nepokoju a stresu
  • Nedávajte si dlhý horúci kúpeľ/sprchu a pokožku iba jemne osušte
  • Na citlivú detskú pokožku používajte špeciálnu slnečnú ochranu, napr. krém na opaľovanie pre deti od DADO SENS FAKTOROM SPF 30, ktorý je vodeodolný a má bohaté olejové zloženie

Pokožku je ideálne jemne nakrémovať ráno a večer po jemnom a šetrnom vyčistení. Ak je veľmi suchá, akútne začervenaná alebo veľmi svrbí, môžete ju niekoľkokrát denne ošetriť krémom alebo balzamom.

PRODUKTY PRE CITLIVÚ DETSKÚ POKOŽKU

Dizajn_bez_n_zvu-48
Pleťový balzam EXTRODERM mimoriadne jemne ošetruje a upokojuje suchú pokožku v každej vekovej kategórii. Je ideálny pre deti a bábätká.

Pleťový balzam EXTRODERM s omega komplexom, jojobovým olejom a ureou jemne ošetruje a upokojuje suchú pokožku všetkých vekových kategórií. Podporuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť a posilňuje jej prirodzenú odolnosť.

Šampón EXTRODERM jemne čistí a upokojuje suchú, šupinatú a citlivú pokožku hlavy, čím pomáha zmierniť svrbenie. S jemnými povrchovo aktívnymi látkami a soľou z Mŕtveho mora je vhodný na každodenné umývanie vlasov.

Sprchový krém EXTRODERM jemne čistí a upokojuje suchú pokožku každého veku. Podporuje schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť a posilňuje jej prirodzenú odolnosť. Sprchový krém s omega komplexom a panthenolom je možné použiť aj ako prísadu do kúpeľa.

Odporúčané produkty
Súvisiace články