DORUČENIE A DARČEK ZADARMO KU KAŽDEJ OBJEDNÁVKE NAD 59€

Strie. Ako im predchádzať a liečiť.

Strie. Ako im predchádzať a liečiť.

ZDRAVÁ POKOŽKA
16. januára 2023

Strie – mnohé ženy, najmä tie s citlivou pokožkou, zápasia so striami na bruchu, bokoch, zadku a prsiach. Nie sú to vždy strie, aj keď sa im tak často hovorí. Strie môžu postihnúť aj mužov, pretože existuje mnoho príčin. V článku nájdete aj tipy ako striám predchádzať a čo pomáha.

Strie. Ako im predchádzať a liečiť.
Headerbild_1250x6673_jpg
Pokiaľ vaše strie zmenia farbu na bielu, zrejme nebude veľa možností, ako sa ich zbaviť.

Ako strie vznikajú?

Strie sú jasne viditeľné známky fyzickej zmeny, s ktorou pokožka jednoducho nedokázala držať krok. Objavujú sa v rôznych životných situáciách:

  • v tehotenstve, kedy sa vplyvom hormonálnych zmien zväčšuje brucho a prsia a ochabuje väzivo
  • s veľmi rýchlym rastom počas puberty
  • pri silnom prírastku hmotnosti a obezite (aj ako vedľajší účinok liekov alebo v dôsledku choroby)
  • s rýchlym rastom svalov (napríklad prostredníctvom kulturistiky)
Dehnungsstreifen-2_jpg
Strie nemajú s vekom nič spoločné. Môžu sa objaviť u kohokoľvek.

Pruhy sú spôsobené rozdielnym rozťahovaním rôznych vrstiev kože. Zatiaľ čo mäkké spojivové tkanivo podkožného tkaniva a štruktúry epidermis vydrží naťahovanie, dermis medzi nimi sa môže roztrhnúť. Je to preto, že spojivové tkanivo pozostáva z dvoch rôznych vlákien: stabilných kolagénových podporných vlákien a elastických elastínových vlákien. Spoločne spájajú vrstvy kože dohromady.

VEDELI STE, ŽE?

Sieť stabilných kolagénových podporných vlákien a elastických elastínových vlákien funguje dobre pri miernom zaťažení, ale pri použití silnejšieho tlaku sa môže spojivové tkanivo roztrhnúť, to sa deje hlavne pri citlivej pleti, alebo slabšej tenšej koži.

Poko_ka
Pri striách je dôležitá životospráva a správna voľba kozmetických prípravkov.
Dehnungsstreifen_450x450_jpg
Strie bývajú na začiatku červené až bordové, až časom vyblednú.

Cez praskliny sa lesknú cievy v podkoží, ktoré sú inak len jemne ružovkasté. Najmä na začiatku môžu byť strie červené až modrofialové a veľmi nápadné. Mnohí trpiaci to považujú za znepokojujúce a neatraktívne. Až časom sa spojivové tkanivo pozdĺž trhlín zjazví a vybledne. Závažnosť strií závisí do určitej miery od dispozície. Tí, ktorí majú slabé spojivové tkanivo, sú náchylnejší na strie.

7 tipov, ako predísť striám

Pokožka, ktorá je náchylná na strie, potrebuje špeciálnu starostlivosť. V tehotenstve, keď dochádza k priberaniu a naťahovaniu pokožky, môžete začať včas s prevenciou. To platí aj vtedy, ak sa dá očakávať rýchly prírastok hmotnosti v dôsledku užívania niektorých liekov.

1. Jemne masírujte

Podporujte elasticitu pokožky pravidelnými jemnými masážami. Existujú aj špeciálne valčeky a prístroje, vďaka ktorým je masáž ešte účinnejšia. Upozornenie: Počas tehotenstva by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, ktoré časti tela si môžete bez váhania masírovať.

2. Na masáž použite ošetrujúci olej

Pre udržanie vláčnosti pokožky tela používajte na masáže ošetrujúci olej alebo špeciálny olej na strie, ktorý je prispôsobený potrebám namáhaného spojivového tkaniva, napríklad intenzívny telový olej BODYREPAIR.

3. Jemne vyčistite

Vyčistite svoju citlivú pokožku šetrne, napríklad jemnou sprchovou penou PROBALANCE s výťažkom z koreňa sladkého drievka. Čistenie môžete spojiť s jemnou masážnou kefou, ktorá stimuluje krvný obeh. Pozor: Pokožku nešúchajte do sucha, pretože to zbytočne ťahá väzivo. Len sa jemne osušte mäkkou osuškou.

4. Pravidelne natierajte pokožku

Po sprchovaní alebo kúpaní si pravidelne natierajte alebo krémujte pokožku na „rizikových“ miestach.

5. Dajte si studenú sprchu

Osprchujte pokožku studenou vodou, aby ste stimulovali krvný obeh a podporili elastické spojivové tkanivo.

6. Uvoľnite tkanivo

Na prevenciu strií na prsiach je nápomocná extra podporná podprsenka – najmä pri športe, ale aj v tehotenstve a dojčení. V tehotenstve môžete pomocou vankúšikov odľahčiť väzivové tkanivo na bruchu v ľahu.

7. Jedzte a pite vyváženú stravu

Vytvorte základné požiadavky na dobre fungujúcu pokožku vyváženou stravou a vyváženou vodnou bilanciou. Pite dostatok vody (2 až 3 litre denne) a jedzte vyváženú stravu, t.j. bohatú na vitamíny a živiny.

Čo pomáha na strie?

Liečba strií je v podstate rovnaká ako prevencia. To platí aj pre strie. Vďaka podpornej starostlivosti sa pokožka dokáže zotaviť zo stresu a stať sa opäť pružnejšou. Starostlivé masáže môžu pomôcť zabezpečiť, aby obzvlášť široké strie nestvrdli, ale zostali mäkké. Postupom času sa zjazvia a postupne miznú. Každý, kto veľmi trpí na viditeľnosť strií, môže vyhľadať aj dermatologickú radu, najmä pokiaľ ide o čerstvé, začervenané strie. Existuje aj možnosť lekárskeho ošetrenia strií: Vzhľad strií môžu zlepšiť rôzne ošetrenia jaziev, ako je laserová terapia, mikrodermabrázia, kryoterapia alebo ultrazvuková masáž.

Čo odporúčame na strie?

BodyRepair intenzívny olej na strie bol špeciálne vyvinutý pre potreby namáhanej pokožky so striami. Posilňuje prirodzenú bariéru pokožky, udržuje jej vlhkosť a zlepšuje jej vzhľad. Prírodný extrakt z listov tasmánskeho horského korenia dodáva pokožke pružnosť a redukuje strie. Pôsobí regeneračne, protizápalovo a zlepšuje celkový stav pokožky. Jojobový, mandľový olej a skvalén robia pokožku pružnou. Kombinácia prírodných rastlinných olejov vyhladzuje, ošetruje a dodatočne chráni. Telový olej je vhodný aj na preventívnu starostlivosť a na podporu masáží, keď sa očakáva silné natiahnutie jednotlivých oblastí pokožky.

Dado-Sens_Koerperoel_SvenjaAva_Feed_jpg_1_
Telový olej špeciálne vyvinutý pre potreby namáhanej pokožky so striami.

Tip na použitie: Aplikujte na telo denne po sprchovaní alebo kúpeli a dôkladne vmasírujte.

Odporúčané produkty
Súvisiace články