DORUČENIE A DARČEK ZADARMO KU KAŽDEJ OBJEDNÁVKE NAD 59€

Trápia vás lupiny a šupinatá pokožka hlavy? Máme riešenie!

Trápia vás lupiny a šupinatá pokožka hlavy? Máme riešenie!

ZDRAVÁ POKOŽKA
24. októbra 2022

Lupiny a šupinatá pokožka hlavy sú nepríjemným problémom, s ktorým sa za svoj život stretlo mnoho z nás. Existujú však účinné spôsoby, ako sa ich zbaviť. Viete, aká je správna starostlivosť pri tomto probléme? Všetky potrebné informácie nájdete v tomto článku!

Lupiny a šupinatá pokožka hlavy
Blog_Schuppige-Kopfhaut_Header_1250x667
Lupiny a šupinatá pokožka hlavy môžu byť nepríjemným problémom, ale existuje riešenie, ako proti tomu bojovať a udržiavať tak pokožku hlavy v dobrej kondícii.

Lupiny alebo šupiny sú pre každého človeka nepríjemné a často veľmi obťažujúce. Povieme vám, čo môžete urobiť pre to, aby sa vaša pokožka hlavy dostala späť do rovnováhy. Správnymi opatreniami môžete zmierniť tvorbu lupín

Ako vznikajú lupiny?

Bunky ľudskej pokožky sa obnovujú približne každých 27 dní a zo „starých“ buniek sa vyvinú zrohovatené bunky. Tieto bunky v priebehu procesu obnovy migrujú z hlbokých vrstiev kože na povrch. Ako šupiny, v medicíne nazývané „squama“, sa zrohovatené bunky stanú viditeľnými pre ľudské oko len vtedy, keď sa spoja a vytvoria bunkové zhluky. Vo všeobecnosti existujú dva typy šupín: mastné a suché. Mastné šupiny zostávajú vo forme žltkastých, olejových vločiek a lepia sa na vlasy po ich dĺžke, zatiaľ čo suché lupiny sú vnímané ako biele šupinky kože prichytené na pokožke hlavy.

Ako zabrániť tvorbe lupín?

Lupiny si väčšinou viete veľmi dobre liečiť aj sami. V závislosti od spúšťača môžu pomôcť rôzne prístupy:

Správna vlasová starostlivosť

Pokožka hlavy si musí nájsť cestu späť do svojej prirodzenej rovnováhy. To sa dá dosiahnuť správnou rutinou starostlivosti o vlasy aj pokožku. Silné teplo, či už umývanie alebo fénovanie, je absolútne tabu, nakoľko extrahuje tuk a vlhkosť z pokožky hlavy. Vlasy je lepšie umývať vlažnou vodou s teplotou maximálne 37 stupňov a potom už len nechať uschnúť na vzduchu, bez fénovania. Neodporúčame ani hrubé trenie a sušenie vlasov uterákom. Jemnou alternatívou k bežným uterákom sú jemné utierky z mikrovlákna.

NÁŠ TIP

Doprajte svojim vlasom aspoň dva dni na regeneráciu bez umývania. Počas tejto doby sa vlasová pokožka môže zregenerovať a stimuluje sa aj tvorba mazu.

Použitie špeciálnych šampónov

Na vonkajšie ošetrenie lupín môžete použiť špeciálne vyvinuté šampóny proti lupinám. Tieto efektívne fungujú so sofistikovanými kombináciami účinných látok.

NÁŠ TIP NA PRODUKT

Šampón EXTRODERM na šupinatú a suchú pokožku hlavy od DADO SENS čistí pokožku hlavy jemnými povrchovo aktívnymi látkami a prírodnými soľami z Mŕtveho mora bez toho, aby ju vysušoval alebo dokonca dráždil. Pantenol, ktorý obsahuje, tiež upokojuje namáhanú pokožku hlavy a zmierňuje svrbenie.

DADOSENS_-_Extroderm_Shampoo_Internet_8712_1_
Šampón EXTRODERM je určený pre extrémne suchú, citlivú a šupinatú pokožku hlavy. Je ideálny aj pre jemnú pokožku hlavy bábätok a malých detí.

Je dôležité, aby sa šampón dobre vmasíroval do pokožky hlavy. Mechanické podnety pri masáži podporujú prekrvenie pokožky hlavy, čím sú vlasové korienky aj vlasová pokožka lepšie zásobené živinami. Rovnako dôležité v procese proti lupinám je dôkladné vymytie šampónu. Ak sa zvyšky produktu prilepia na pokožku hlavy, môžu zase podporovať tvorbu lupín.

Liečba liekmi a správna výživa

Ak máte lupiny v dôsledku choroby, v tomto prípade by ste sa mali určite poradiť s dermatológom. Pomôcť môže aj zmena jedálnička, ak sú spúšťačom lupín plesne. Tvorbu a šírenie plesní podporuje najmä cukor. Dokonca sa dá povedať, že priveľa cukru podporuje pleseň na pokožke hlavy. Mali by ste preto výrazne obmedziť sladké jedlá a pre stabilnú a neporušenú flóru pokožky hlavy zvýšiť konzumáciu omega-3 mastných kyselín z mastných rýb ako losos a tiež doplniť zinok, napríklad zo slnečnicových semienok.

Aké sú príčiny lupín?

Lupiny vznikajú z rôznych dôvodov. Patria medzi ne napríklad:

1. Zmena ročných období

Pleť vo všeobecnosti trpí extrémnymi teplotnými výkyvmi. Pokožka hlavy je výrazne hrubšia ako pokožka na zvyšku tela – oveľa hustejšie sú aj mazové a potné žľazy a vlasové folikuly. Zvýšený sklon k poteniu v tejto oblasti je teda zrejmý. Podľa odborníkov teplo a pot výrazne podporujú rozvoj plesní na pokožke hlavy. Priaznivo pôsobí aj teplá pokrývka hlavy, napríklad vlnené čiapky a suchý vyhrievaný vzduch v zime.

2. Nesprávna rutina starostlivosti o pokožku a nesprávne vlasové výrobky

Príliš horúce a príliš časté umývanie napáda prirodzenú ochrannú vrstvu pokožky. Tým pádom už nie je taká odolná voči vonkajším vplyvom. Príliš horúce a príliš dlhé fénovanie môže byť škodlivé aj pre zdravú pokožky hlavy. Okrem toho stylingové produkty ako lak na vlasy, ktoré zakrývajú pokožku hlavy ako závoj, blokujú pokožku vo výmene živín a bránia jej dýchať. Používanie šampónu, ktorý nie je vhodný pre váš typ pokožky a vlasov, môže tiež spôsobiť lupiny a problémy s pokožkou hlavy. Nadmerné vysušovanie pokožky spôsobujú zložky ako sú emulgátory, alkohol, látky viažúce a rozpúšťajúce tuk.

lupiny-blog
Nesprávna starostlivosť o pokožku hlavy môže viesť k problémom ako sú lupiny, suchosť a podráždenie.

3. Hormóny

Hormonálne výkyvy často postihujú najmä ženy. Tie ovplyvňujú nielen náladu, ale aj stav pokožky a vlasov. Problémy s pokožkou hlavy sa môžu vyskytnúť na začiatku tehotenstva a po ňom. Svoju úlohu môžu zohrať aj fázy ako menopauza alebo puberta.

4. Kožné ochorenia a alergie

Častou príčinou lupín sú jednoduché kontaktné alergie na zložky v šampónoch a kondicionéroch. Aj keď sú nepríjemné, zvyčajne nie sú nebezpečné. Horšie sú na tom plesne na pokožke hlavy, ktoré môžu viesť k zápalu uzlín a silnému podráždeniu pokožky hlavy. Dokonca aj štruktúra vlasov môže byť napadnutá. Ak máte podozrenie na pleseň pokožky hlavy, mali by ste sa preto poradiť s lekárom a v prípade potreby použiť na úľavu antimykotikum. Kožné ochorenia, ako je psoriáza alebo neurodermatitída, môžu tiež viesť k lupinám. Typické pre prvé sú napríklad červenkasté fľaky, ktoré sú vystúpené a pokryté hrubou vrstvou šupín. V oboch prípadoch by ste sa mali určite poradiť s odborným lekárom.

ODBORNÝ TIP

Len príliš neexperimentujte. Príliš veľa a príliš rôznych účinných látok neprináša žiadne zlepšenie, skôr naopak.

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je poradiť sa s lekárom, aby ste zistili, či sú vaše lupiny kozmetickým alebo zdravotným problémom. Ak sa nedá vylúčiť nič horšie, môžem vám len poradiť, aby ste boli trpezliví, pokiaľ ide o starostlivosť o pokožku hlavy, môže nejakú dobu trvať, kým uvidíte a pocítite zlepšenie. A ako takmer každý kožný problém, ani tu neexistuje univerzálne riešenie. Sami musíte zistiť a vyskúšať, čo vám najlepšie funguje proti lupinám.

Odporúčané produkty
Súvisiace články