DORUČENIE A DARČEK ZADARMO KU KAŽDEJ OBJEDNÁVKE NAD 59€

Ako rozpoznať alergiu na slnko a ako jej predchádzať?

Ako rozpoznať alergiu na slnko a ako jej predchádzať?

ZDRAVÁ POKOŽKA
13. júla 2023

V článku sa dočítate ako rozpoznať slnečnú alergiu. Na čo čo si dávať pozor pri výbere slnečnej kozmetiky a čo účinne funguje? Predstavíme spoľahlivú ochranu pokožky proti slnečným alergiám.

Ako rozpoznať alergiu na slnko a ako jej predchádzať?
sls
Slnečná alergia sa môže objaviť na každom type pokožky.

Aká je definícia alergie na slnko?

Pod pojmom alergia na slnko si asi väčšina z nás predstaví nežiadúcu reakciu organizmu na slnečné žiarenie. Slnko v koži zapríčiňuje zmeny, ktoré telo považuje za neprirodzené a práve rôzne prejavy ako pľuzieriky, začervenanie je obranným mechanizmom pred poškodením. Slnečná alergia je všeobecne široký pojem a môže mať rôzne príznaky a trvanie.

Najčastejšie príznaky alergie na slnko:

  • niekoľko hodín po slnení sa na vašej pokožke objaví začervenanie, pľuzgiere či silné svrbenie,
  • u niektorých typov sa môže objaviť už po chvíli strávenom na slnku,
  • objavuje sa hlavne na tých častiach tela, ktoré nie sú zvyknuté na slnko (dekolt, ramená, krk, ruky, nohy).

Všeobecne platí, že ak sa na vašej pokožke po pobyte na slnku objavia neprirodzené zmeny, pravdepodobne trpíte slnečnou alergiou.

clanok1

Dva najčastejšie typy slnečnej alergie

1. polymorfná svetelná erupcia (PLE) - najčastejšia forma alergie na slnko. Objavuje sa najmä u ľudí so svetlejším typom pokožky. Je to alergická reakcia medzi UV svetlom a proteínmi v pokožke. Zvyčajne sa vyskytuje na jar a začiatkom leta, s postupujúcim letom je menej pravdepodobné, že sa bude opakovať.

Prejavy: akné, husté skupiny červených škvŕn a hrbolčekov vyskytujúce sa okrem tváre aj na dolných končatinách, hrudníku a rukách. Môže byť sprevádzaná svrbením či pálením. PLE môže spôsobiť miernu vyrážku, ktorá potrebuje krátky čas na zahojenie až po rozsiahlu nepríjemnú erupciu. Zvyčajne sa prejavuje na častiach kože, ktoré sú počas zimy zakryté.

TIP

Kľúčom môže byť certifikovaná dermatologická slnečná ochrana vytvorená dermatológmi na báze čistého zloženia.

clanok3
Slnečná alergia sa môže objaviť ako kombinácia PLE a fotoalergickej erupcie.

2. fotoalergická erupcia – Fotoalergia vzniká, keď je chemická látka obsiahnutá v produkte, aktivovaná ultrafialovým svetlom. Spôsobujú ju lokálne produkty aplikované na kožu s potenciálne dráždivým rizikom. Ide hlavne o vonné zložky a arómy, sporné látky (škodlivé UV filtre) v opaľovacích krémoch. Zložky po vystaveniu UV žiarenia môžu spustiť alergickú reakciu a práve fotoalergická reakcia sa môže objaviť v kombinácii s PLE.

Pozitívum môže byť, že ak ste už tento rok zažili fotoalergickú reakciu, pravdepodobne sa s ňou už nestretnete. No môže sa objavovať každoročne

Prejavy: Pripomína ekzém, pri akútnej reakcii sa môžu objaviť suché šupinaté fľaky.

Ako sa chrániť a eliminovať jej vznik?

Opaľovacími produktami bez obsahu tuku a emulgátorov, ktoré pri kontakte kože s UV žiarením nevyvolávajú biochemický proces spôsobujúci vyrážky či alergický výsyp. Taktiež starostlivosť po opaľovaní by mala byť v podobe gélu bez obsahu tuku či oleja. Počas celého pobytu na dovolenke by ste nemali používať telové mlieka s obsahom tuku či lipidov a zvýšiť pozornosť by ste mali aj pri ostatných kozmetických produktoch, strave či liekoch.

clanok4_1
Dado sens fluidy neobsahujú žiadne tuky a emulgátory.

VEDELI STE, ŽE?

Prírodná kozmetika DADO SENS je bez škodlivých UV filtrov, silikónov, ropných derivátov, mikroplastov a ďalších sporných látok, ktoré môžu zapríčiniť fotoalergickú reakciu?

Spoľahlivá ochrana proti slnečným alergiám

clanok5
Všetky produkty z línie SUN majú klinicky potvrdený účinok.

Všetky produkty z línie DADO SENS SUN majú klinicky potvrdený účinok a dermatologicky vyvinutú ochranu pred UV žiarením pre citlivú a alergickú pokožku. Jemné zloženie je prispôsobené rôznym potrebám, vrátane jemnej detskej pokožky.

Obsahujú komplex účinných látok, ktorý nielen chráni pred UV žiarením, ale podporuje i prirodzenú bariéru pokožky, chráni bunky a hydratuje. Komplex vysoko účinných látok SymUrbanTM ako ektoín, vitamín E, panthenol, alantoín, mandľový či jojobový olej znásobujú celkový efekt a kvalitu starostlivosti.

Opaľovacie fluid proti slnečným alergiám SPF 20

Opaľovacie fluid proti slnečným alergiám obsahuje špeciálne zloženie, ktoré je vyvinuté pre ľudí trpiacich slnečnými alergiami. Okrem komplexu SymUrbanTM, ktorý chráni pred poškodením buniek, hydratuje a regeneruje, obsahuje i ryžový kvas, ktorý má antioxidačný účinok. Spolu s vitamínom E a ektoínom poskytujú vysokú dávku antioxidantov, ktoré majú preukázateľne pozitívny účinok na eliminovanie prejavov slnečnej alergie po ich aplikácii. Navyše má aj anti-aging efekt.

Odporúčané produkty
Súvisiace články