Čo je príčinou vzniku akné v neskorom veku? Ako to riešiť?

Čo je príčinou vzniku akné v neskorom veku? Ako to riešiť?

ZDRAVÁ POKOŽKA
22. mája 2023

Dôvody môžu byť rôzne – genetika, hormonálne výkyvy, nesprávna životospráva a starostlivosť o pleť. Čo všetko sa na tvorbe akné v dospelosti podieľa? A čo ho môže pozitívne ovplyvniť? V článku sa budeme zaoberať jeho príčinami a poskytneme rady, ktoré by mohli stavu akné pomôcť alebo mu predísť.

Čo je príčinou vzniku akné v neskorom veku? Ako to riešiť?
Dizajn_bez_n_zvu-322

Čo by ste mali vedieť o akné v dospelosti?

Čoraz viac sa objavujú ženy po 25, ktoré hľadajú riešenie na pretrvávajúce akné. Až 50 % ľudí vo veku 20 až 40 rokov trpia formou akné – od jemnej formy až po závažné bolestivé akné. V niektorých prípadoch môže byť akné u dospelých pokračovaním, ktoré začalo v pubertálnom veku, inokedy sa môže akné ráznejšie objaviť práve na zrelej pleti.

V zásade sú príznaky vzniku u dospelých rovnaké ako u dospievajúcich. Tvorba nadmerného mazu a zvýšené výskyt baktérií, ako aj začervenania a zápalu. To sú však procesy, ktoré prebiehajú našej pokožke zvonku. Zvýšená činnosť mazových žliaz je však spôsobená mnohými vnútornými faktormi:

1. Genetika

Na vzniku akné sa môžu podieľať najmä gény, ktoré podporujú reguláciu tvorby mazu. Genetika môže hrať veľkú úlohu pri vzniku akné. Zdediť môžeme veľkosť a tendencie na zvýšenú činnosť mazových žliaz.

2. Stres

Stresové akné vzniká spustením uvoľňovania kortizolu, hormónu, ktorý môže zvýšiť zápal a produkciu kožného mazu. Stres môže narušiť schopnosť tela regulovať hladinu cukru v krvi, čo môže zhoršiť príznaky akné.

3. Nesprávna starostlivosť o pleť

Prvky správnej rutiny starostlivosti o pleť so sklonom k ​​akné zahŕňajú používanie jemných nekomedogénnych čistiacich prostriedkov, preto sa vyhýbajte drsným peelingom alebo exfoliantom, tzv. produktom na báze kyselín a produktom na olejovej báze.

Ak trpíte akné a nechcete sa vzdať make-upu, siahnite po zložkách, ktoré neupchávajú póry a majú protizápalové účinky.

TIP: Hypersenzitívny make-up NATURAL je vhodný pri rôznych kožných problémoch, atopickom ekzéme, akné a ružienke. Má protizápalové, upokojujúce účinky a posilňuje ochrannú bariéru.

file-5
Hypersenzitívny make up DADO SENS pomocou účinných látok Defensil Plus posilňuje prirodzenú kožnú bariéru.

4. Kolísanie hormónov

Hormóny môžu vyvolať kožné zmeny u všetkých vekových kategórií hlavne v predmenštruačnom období a v tehotenstve. V predmenštruačnom období dochádza k zvýšeniu hladín hormónov, ako je estrogén, progesterón a testosterón, čo je hlavnou príčinou vzniku pupienkov.

V tehotenstve, hlavne v prvom trimestri je spôsobené produkciou hormónov nazývaných androgény – najmä progesterón. Zvyšujú produkciu kožného mazu, v dôsledku čoho vzniká hormonálne akné. Ženské telo môže byť k akné náchylnejšie ešte niekoľko týždňov po pôrode a počas dojčenia pre neustálené hladiny hormónov.

VEDELI STE, ŽE?

Počas tehotenstva je riziko vzniku nodulárneho akné – červené a bolestivé hrbolčeky. Jeho neliečenie môže spôsobiť zjazvenie na povrchu kože.

2_1_
Ľahká gélová štruktúra masky jemne očistí problémovú pleť v každom veku.

V období hormonálnych zmien je zvýšená regenerácia pre vašu pleť viac než žiadaná. Preto aspoň dvakrát v týždni použite pleťovú masku so zložkami podporujúcimi bunkovú aktivitu.

Odporúčame siahnuť po pleťovej maske z línie PURDERM. Produkt obsahuje jemné ovocné kyseliny, ktoré zvyšujú mieru bunkovej regenerácie, viažu vlhkosť v pokožke a majú antibakteriálne účinky.

Pri hormonálnych výkyvoch je niekedy ťažké akné zabrániť, avšak pri správnej starostlivosti môžete predísť jeho zapáleniu a jazvám.

5. Nezdravý jedálniček

Ošetrovanie pleti prebieha i na báze správneho stravovania. Konzumáciou zdravej a pestrej stravy bohatej na ovocie, zeleninu, celozrné výrobky a chudé mäso, môže pomôcť podporiť zdravú pokožku. Vyvážená strava podporuje našu črevnú mikroflóru a jej zdravie má veľký podiel na kvalite pokožky. Pozor by ste si však mali dávať na množstvo mliečnych výrobkov, ktoré konzumujete. Štúdie preukázali, že mliečne výrobky a rafinované cukry môžu mať za následok zvýšený výskyt akné.

6. Akné ako vedľajší účinok liekov

Akné je potenciálnym vedľajším účinkom niektorých liekov. Zvyčajne ide o lieky na liečbu psychických ťažkostí, ako sú antidepresíva a lieky na spanie.

Ako pomôcť zrelej pleti so sklonom k akné

Ako sme uviedli, príčiny môžu byť rôzne. Avšak pri všetkých faktoroch je dôležité, aby sme pleť udržiavali čistú. Nájdite si čas na pravidelné receptúry, ktoré pomáhajú vašej pleti. Jemné čistiace produkty určené na problematickú pleť so sklonom k ​​akné, môžu pomôcť odstrániť prebytočný maz a baktérie z pokožky, čím predídete upchatým pórom a zápalom.

Doprajte pleti jemnú, ale dôkladnú starostlivosť

Problematická pleť je zvyčajne veľmi citlivá. Preto používajte produkty so zložkami, ktoré majú upokojujúci, liečivý účinok. Pokožka náchylná na tvorbu akné môže mať narušenú ochrannú bariéru. Jemným a dôkladným čistením a hydratovaním správnymi produktami dopomôžete opätovnej činnosti ochrannej bariéry a liečeniu akné.

Produkty z rady DADO SENS PURDERM poskytujú komplexnú starostlivosť o problematickú pleť s neskorým akné.

Odporúčame siahnuť po normalizačnom kréme na mastnú a problematickú pokožku. Výnimočné zloženie s jemnými ovocnými kyselinami šetrne otvára mazové žľazy a uvoľňuje upchaté póry.

Všetky produkty z rady PURDERM poskytujú jemnú starostlivosť pokožke v hormonálnej nerovnováhe, produkujúcej nadmerné množstvo mazu.

Dizajn_bez_n_zvu-323
Pravidelným používaním produktov z rady PURDERM sa pokožka postupne čistí, je vyváženejšia a zdravšia.
Odporúčané produkty
Súvisiace články