DORUČENIE A DARČEK ZADARMO KU KAŽDEJ OBJEDNÁVKE NAD 59€

Ako sa popasovať s mastnou pleťou – vysúšať alebo krémovať?

Ako sa popasovať s mastnou pleťou – vysúšať alebo krémovať?

ZDRAVÁ POKOŽKA
7. augusta 2023

Trápi vás mastná pleť? Príčiny vzniku mastnoty môžu byť rôzne, no hlavná dilema v starostlivosti býva len jedna. Vysúšať či krémovať? V článku sa dočítate, čo je v starostlivosti o mastnú pleť najdôležitejšie a ako s ňou pracovať.

Ako sa popasovať s mastnou pleťou – vysúšať alebo krémovať?
mastna_plet
Typ pleti sa počas života môže zmeniť.

Ako definovať mastnú pleť?

Mastnú pleť poznáme ako bežný dermatologický problém, ktorý tvorí na pokožke mastný film. Objavuje v každom veku a často je sprevádzaný zväčšenými pórmi a akné. Zvýšená tendencia mastenia pleti je v dospievaní, naopak starnutie pokožky spomaľuje činnosť mazových žliaz.

Vysúšať mastnú pleť? Áno alebo nie?

Nie. Mnoho ľudí ešte v súčasnosti sa snaží zbaviť mazu a neustále pleť vysúšajú (aj za pomoci mydla), používajú tonizačné vody (mnohokrát agresívne) a neuvedomujú si, že to má len veľmi krátky efekt. Čím viac je pleť vysúšaná, tým viac ma tendenciu stimulovať produkciu mazových žliaz.

Môže sa zdať, že produkcia kožného mazu je nežiadúca aktivita, no nie je to úplne tak. Optimálna produkcia mazových žliaz je jedna z kľúčových procesov v našej pokožke pre zachovanie imunity a ochrannej bariéry pleti. Nežiadúce je však nadmerné mastenie pokožky – spôsobuje upchatie pórov, hromadenie odumretých buniek a baktérií, čo vedie k vzniku akné. Neustále odmasťovanie a vysúšanie mastnej pleti bez dodávania hydratačných látok určite nie je správne.

akne_mastna_plet_2
Častým javom mastnej pokožky sú rozšírené póry a pleť je náchylnejšia na akné.

Hlavné príčiny mastnej pleti z veľkej časti korešpondujú s príčinami vzniku akné. Patria tu hlavne:

1. genetické predispozície,
2. stres,
3. nesprávne zvolené prípravky na mastnú pleť (často spojené s nedostatkom hydratácie),
4. hormóny (menštruácia, menopauza, tehotenstvo).

Ako sa správne starať o mastnú pleť ?

Hromadenie mastnoty na pleti spôsobuje upchatie pórov vedúce k akné. Práve preto by sme mali pokožku zbavovať nečistôt a mastnoty minimálne dvakrát denne pravidelným čistením, aby sme predišli odumretým kožným bunkám a baktériám v mastnom filme pokožky. Tu však správna starostlivosť nekončí, len začína... čítajte ďalej.

NIE produktom s agresívnym zložením – ÁNO jemným prípravkom

Nepoužívajte agresívne prípravky na báze syntetického alkoholu, vôní či chemických látok, konzervantov. Ono sa to môže na určitý čas zdať ako správna cesta, ale opak je pravdou. Čím viac pleť vysúšame, tým bude mať vyššiu tendenciu sa mastiť.

Hydratovať mastnú pleť? Áno alebo nie?

pletova_maska_purderm
Čistiace mlieko PURDERM jemne ošetruje a čistí do hĺbky pórov.

Práve mastný typ pleti potrebuje špeciálnu starostlivosť – extra dávku hydratácie. A ak máte mastnú pokožku, základom vašich prípravkov by mali byť hydratačné zložky. Hydratačné látky udržujú mastnú pokožku hydratovanú a v optimálnej hladine obsahu vody aj tuku zároveň a zabraňujú tak tvorbe prebytočného mazu a teda hydratovať aj mastnú pleť je správne. Efektívne pomáhajú aloe vera, bambucké maslo, kyselina hyalurónová, kyselina salicylová, či alantoín.

Pravidelným používaním ľahkých hydratačných krémov je pre pleť obrovským prínosom a práve mastná pleť môže byť znakom nedostatočnej hydratácie pokožky. V prípade mnohých žien aj mužov okolo 30-tky je mastná pleť len znakom nedostatočnej hydratácie. Častokrát doplnením „vody“ pleti sa optimalizuje maz, mastná pleť aj akné.

VEDELI STE, ŽE?

Optimálne mastenie na pokožke je žiadúce. Avšak vysúšanie agresívnymi prípravkami môže naopak spôsobiť poškodenie kožnej bariéry a zvýšenú citlivosť.

Hĺbkové čistenie zvládne aj dobrá maska

Hĺbkovo čistiace masky s jemným exfoliačným efektom na báze ovocných kyselín je výborný a veľmi účinný spôsob ako eliminovať hromadenie kožného mazu na pokožke a zároveň pôsobiť protizápalovo. Stav pleti sa výrazne zlepší už v krátkom čase, ak si osvojíte pravidelnú starostlivosť aspoň 2 x týždenne.

Veľmi užitočným pomocníkom môže byť zapracovanie do dennej rutiny i "bežné" pleťové masky.

peel_mask_dado_sens
Jemné ovocné kyseliny v maske viažu vlhkosť v pokožke, čím bojujú proti produkcii nadbytočného mazu.

Pleťová maska na mastnú, problematickú pokožku PURDERM jemne uvoľňuje upchaté póry, podporuje odplavovanie kožného mazu čím zabraňuje tvorbe akné a zápalom spôsobených nečistotami.

Odporúčané produkty
Súvisiace články